Avatar uživatele
Zlatý

Pomsta svojí vlastní vraždy

Pokud si někdo najme zabijáka, aby pomstil jeho vlastní smrt, v případě že bude bude v budoucnu zavražděn, hrozí mu nějaký trest?

Existuje nějaké obvinění, které by policie mohla na takového člověka použít, když osoba jež má být případným cílem defakto ještě ani neexistuje?
Doplňuji:
Damiana: Nevím jestli si rozumíme, já to myslím takhle :)

Hypoteticky, dejme tomu že jsem důležitá a zámožná osoba, která dostává výhružné dopisy a je denně vystavena hrozbě útoku. Abych předešel svojí vraždě, najmu si osobu která mě v případě smrti pomstí a ohlásím veřejně, že jsem si objednal člověka, kterému jsem zaplatil 1.000.000 Kč za to, že v případě mé vraždy vypátrá viníka a zlikviduje ho.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Jako, že by odkrágloval taky? Podle mého to poliši budou posuzovat jako trestný čin tak jako tak - když toho Zorra čapnou. Těžko se bude vymlouvat, že jste byli domluveni. I kdyby se oháněl nějakým úpisem, tak smůla.
Btw - Je spousta případů, kdy třeba po vraždě svého potomka vezme rodič zákon do vlastních rukou, ale pak je stejně vyšetřován a souzen. Z toho se nevykroutí jen tak. Ale zase to může tomu člověku pomoci zbavit se tenze. Lepší by jistě bylo, aby se ten člověk netoužil mstít, protože pak bude mít i on "krev na svých rukou" a možný pocit viny... Ačkoli, setkala jsem se s několika, kterým se opravdu ulevilo, je to o povaze.
Doplňuji:
Myslím, že je úplně jedno, jak to uděláš, popřípadě skryješ. Jakmile se něco z toho dostane k policajtům, bude to posuzováno jako vražda - když budeš ťuhýk, odnese to vykonavatel, když se to proflákne ještě za (tvého) "živa", budeš souzen z nabádání k pokusu o vraždu nebo k vraždě samotné. Jestli dotyčný už dopředu přijme prachy, poveze se s tebou.
Jiná možnost je, že by se to nevědělo oficiálně, ale spíš v takovém Corleonovském stylu. Aby nějací ti případní Tatagliovci věděli, že se takhle sichruješ, a že v případě tvého "zvláštního" skonu se zalehne na matrace a brzo bude ten, který v tom má pracky, spát s rybama...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

i nedokonaný trestný čin posudzuje trestný zákon ako čin dokonaný.
za nedokonaný trestný čin sa považuje i príprava na takýto čin.
Takže ak si niekto najme zabijaka počas svojho života, (hoci ku vražde nepríde) môže byť odsúdený za vraždu vo fáze prípravy na spáchanie trestného činu, resp. i na jeho navádzanie.


Avatar uživatele
Bronzový

ano zákon platí pro každého. Každý trestný čin nebo přestupek má lhůtu, do které se to promlčí a zpětně to pak nejde řešit. U vraždy je lhůta na promlčení 20 let. trestná je už jen myšlenka, kterou hodíš na papír a za to tě můžou už zavřít, když bude nějaká dokumentace, která tě může spojit. Podle mého názoru má každý tvor právo na život.
Doplňuji:
Vydírání je také trestné. Musela by se vytvořit nějaká dohoda mezi vrahem a tím, kdo si ho najme a muselo by to být 100% diskrétní bez důkazů atd...
Je třeba si uvědomit, že jakmile se myšlenka dostane ven z hlavy, tak už je trestná.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Damiana: Pozor, k žádné vraždě zatím ještě nedošlo, pouze bylo vydáno prohlášení, že moje vlastní vražda bude pomstěna. Ona pomsta se totiž odehraje až v případě že já budu po smrti.

To navádění k vraždě by teoreticky šlo použít, o tom už jsem přemýšlel, ale prošlo by to u soudu? Oni nebudou mít důkazy, nebudou mít cíl útoku, nebudou mít osobu která má čin údajně spáchat, jediné co budou mít je moje vlastní prohlášení, které může být smyšlené a které případě u samotného soudu samozřejmě popřu a řeknu že se jednalo jen o legraci.

Avatar uživatele
Zlatý

Damiana

Já ti nevím. Myšlenka se mi líbí, ale mám za to, že orgány činné v trestním řízení nemají moc smysl pro humor. :-)

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Reezo: Jasně, ale k té vraždě ještě nedošlo a možná ani nedojde. Navíc prozatím neexistuje ani žádný cíl.

Avatar uživatele
Bronzový

Reezo

nevadí, jakmile dáš myšlenku na papír je to trestné

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

Dobře, ale jak tedy bude znít obvinění?

Jinak otázku jsem doplnil, aby bylo jasnější o co mi kráčí.

Avatar uživatele
Bronzový

Reezo

nebudou tě soudit přímo za vraždu nebo loupež, ale nečo s tím společné, nějaká příprava na trestný čin.

Avatar uživatele
Bronzový

Reezo

např: naplánuješ loupež banky a budeš to mít zapsané na dokumentu, který někdo nedopatřením třeba získá. na základě toho už může policie konat. stejné je to i s vraždou, protože ji už plánuješ, ale dokud si to necháš v hlavě, tak je to v pořádku.

Avatar uživatele
Bronzový

Reezo

neznám úplně celé znění trestného zákoníku... ale ve výcviku nám na to kladli důraz, když jsem se cvičil na policistu :-)

Avatar uživatele
Zlatý

badisko

to je fakt dobra otazka....:D..

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

úplně normální, vo co de? :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2168
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 934
Zlatý mosoj 679
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.