Lurius

Je to vražda když…

1.) způsobím dotyčnému infarkt?
2.) nechám vykonat zvíře jeho vraždu?
3.) zemře poté co mu dám špatné instrukce k nebezpečnému stroji/kapalině?
4.) mu udělám smaženici ze špatně nasbíraných hub?
5.) ho infikuji svou vlastní smrtelnou nemocí?
Doplňuji:
(Jsou to jen mé myšlenky, nejedná se o žádný úkol)

Nejlepší odpověď
Toruk

Vražda je úmyslné způsobení smrti druhému člověku. Když je smrt způsobena neúmyslně, jde o zabití (např. z nedbalosti). Když druhému podáš pokrm z jedovatých hub a při tom víš o jejich jedovatosti, pak je to vražda. Když nevíš, je to zabití.
Doplňuji:
A když na smrti člověka nemá podíl nikdo druhý, je to jednoduše úmrtí. U zvířat – ať má člověk úmysl zabít, či nikoliv (i kdyby to bylo trýznivým způsobem) mluví se pouze o zabití (i když to trýznění se díkybohu trestá).

Další odpovědi
setapouch

  1. ne až ano
  2. ano
  3. ne až ano
  4. ano
  5. ne až ano

zjentek

aby to byla vražda, musí v tom být záměr, kterej ti „oni“ musej prokázat ..ale počítám, že ty k těmto „nedopatřením“ dojdeš prostou náhodou

klumprt

Pokud je tam od počátku úmysl toho člověka usmrtit, je evidentní vztah mezi jednáním a následkem (smrtí), nejsou tam žádné okolnosti vylučující protiprávnost, a tím jednáním je skutečně ohrožen život oběti, tak to může být vražda ve všech případech.

PetrXY

Podle mého názoru – bod 1 – není vražda, bod 2 – je vražda, bod 3 a 4 – je smrt způsobená nedbalostí, a za 5) – vražda by to byla, pokud byste o té nemoci věděl.

Dochy

zjentek: aby to byla vražda, musí v tom být záměr, kterej ti „oni“ musej prokázat…

Nesouhlasím. Aby to byla vražda, musí v tom být záměr. Tečka.
Pokud to prokáží, bude to prokázaná vražda. Ale „vražda“ už je to od začátku. Může to být vražda a vrah může být odsouzen jen za zabití a nikdo s tím člověkem nesmí jako s vrahem jednat… To ještě neznamená, že se vražda nestala.