Avatar uživatele
Registrovaný

Pomozte s fyzikou

První dělník přivázal na střechu lano s pytlem o hm. 75kg na kladku se zanedbatelnou hm. Dole druhý dělník lano jistí sám sebou hm. 50kg. Jakou silou je napínáno lano? (Tření nepočítáme)
Doplňuji:
Bohužel gravitace funguje takže má druhý dělník o zážitek postaráno :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Já bych řekl, pokud jsem tě správně pochopil, že (75 + 50) * 9,81 = 1226,25 N a dělník, co byl dole bude brzo nahoře a pytel, co byl nahoře bude brzo dole. :-)
Doplňuji:
ad tvůj dotaz, co jsi mi poslal soukromě:

F = m * a, resp. Fg = m * g

no a pak máš kladku a na každým konci visí závaží (na jednom pytel a na druhém dělník), ty dvě síly jdou proti sobě, čili lano napíná součet těchto sil.
Je to stejné, jako kdybys to lano uvázal u stropu a pověsil na něj 125 kg.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

nedopadl ten zážitek takto:
Vážena pojišťovno,

odepisuji na Váš dopis, ve kterém jste mě žádali o upřesnění mého úrazu. Do oznamovacího formuláře úrazu jsem uvedl, že jsem si úraz způsobil sám. Jsem zaměstnán jako zedník a zmíněný den jsem pracoval zcela sám na stavbě domu. Po dokončení mi zbylo asi 250 kg cihel na střeše. Sešel jsem tedy dolů, tam jsem přes kladku vytáhl nahoru po laně prázdný sud, do něhož jsem hodlal uložit zbývající cihly. Lano jsem dole pevně zabezpečil a šel jsem na střechu naložit cihly do sudu.

Po naložení všech cihel jsem sešel opět dolů, abych spustil sud s cihlami. Ve smlouvě máte uvedeno, že vážím 75 kg. V momentě, kdy jsem lano odvázal a držel jen v ruce, jsem se ujistil o působení gravitace. Výše jsem napsal, že sud, který sám o sobě váží 25 kg, byl naložen 250 kg cihel. Jak si jistě domyslíte sami, moje váha 75 kg nemohla udržet tak těžký sud a než jsem si to uvědomil, byl jsem v prudkém pohybu vzhůru a sud, který byl na úrovni střechy, naopak v prudkém pohybu dolů. Zhruba ve výšce třetího patra jsem se setkal s protipohybujícím se sudem, což vysvětluje to naražení hlavy a zlomeniny lícní kosti.

Dále jsem pokračoval směrem vzhůru, až jsem se zastavil s prsty v kladce. I přes velkou bolest jsem se však držel lana. V tom samém momentě sud s cihlami dopadl na zem a utrhlo se mu dno. Výše jsem napsal, že sud sám o sobě váží 25 kg a já, jak máte uvedeno ve smlouvě, 75 kg. Působení gravitace pokračovalo dále a jak si jistě domyslíte, situace, kdy já se 75 kg jsem nahoře a sud vážící pouze 25 kg dole, nemohla setrvat.

A tak jsem se v mžiku ocitl v prudkém pohybu dolů a prázdný sud v prudkém pohybu nahoru. Zhruba ve výšce třetího patra jsem se opět setkal se sudem, tentokrát prázdným. To vysvětluje zlomeniny obou kotníků.

Dále jsem pokračoval směrem dolů. Protože byl můj sestup částečně zbržděn nárazem sudu, při dopadu došlo pouze k rozdrcení kolena a zlomenině lýtka dopadem na oněch 250 kg cihel. Úder do kolena byl tak bolestivý, že jsem na malou chvilku ztratil vědomí a tudíž pustil lano, na jehož druhém konci přes kladku visel prázdný sud beze dna. Působením gravitace se ocitl v prudkém pohybu dolů, přesně do míst, kde jsem bezvládně ležel. To vysvětluje ta tři zlomená žebra.

Doufám, že jsem Vám poskytl Vámi požadované informace.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

RedC22

Alesh: Myslím, že s těma 1226,25 N se pleteš. Mně to přijde jako určitá varianta jednoho chytáku, kterou typicky nechápe nikdo, kromě fyziků a strojařů. To lano je imho namáháno silou 50*9,81 N.

Podle tvý logiky by totiž platilo, že pokud na konce lana na kladkce zavěsíš závěží o stejný hmotnosti, lano bude nemáháno součtem hmotností závaží. A to je špatná úvaha.

Avatar uživatele
Zlatý

Alesh

Já nevím, mně přijde, že to musíš prostě sečíst. Na těch cca 500 N jsi přišel jak? Že vezmeš to těžší závaží?

Avatar uživatele
Pokročilý

RedC22

Stála za tím jistá úvaha, která se blbě vysvětluje.

Podívej se na to takhle: Když by tam nebylo protizávaží (ten chudák dělník), ale jen ten pytel, pak lano nebude namáháno vůbec a pytel poletí dolu volným pádem. A teď si představ, že na volnej konec lana pověsíš závaží, řekněme, o hmotnosti 1 kg. Podle tvý logiky lano bude namáháno v tu ránu těma cca 510 N. A to mi přijde prostě špatně.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.