Mugz

Jak je to s pokutou za překročení rychlosti, pokud mě vyfotí stacionární radar?

Zdravím, chci se zeptat jak je to s pokutou za překročení rychlosti, pokud mě vyfotí stacionární radar. Chápu to dobře, že pokuta přijde provozovateli vozidla a ten ji buď uhradí, nebo udá řidiče? A že v případě uhrazení této pokuty není žádný bodový postih nebo zákaz činnosti, i v případě, že byla rychlost překročena o více než 40 km/h?

Nejlepší odpověď
Edison

Nechápeš to správně. Pokuta, kterou zaplatí provozovatel vozidla není za rychlost, ale za neoznámení řidiče. V zásadě provozovatel nesmí svěřit vozidlo někomu, kdo není oprávněn řídit. Nelze se tedy vymluvit, že „nevěděl“. Tedy lze, ale bude za to odpovídajícím způsobem postižen. V případě, že sice věděl, ale odmítá sdělit údaje o řidiči, bude za to taky odpovídajícím způsobem „odměněn“.

Další odpovědi
cukrar

Uf, to jsou znalosti.
Provozovatel dostane oznámení, že s jeho vozidlem byl spáchán přestupek. Je vyměřena pokuta. Pokud jí provozovatel uhradí do 15 dnů, je případ ukončen. Pokud neodpoví, jde provozovatel do správního řízení.
Pokud sdělí iniciály řidiče, půjde pokuta po řidiči. Pokud řidič nepřizná, neohlásí se, spadne případ opět do správního řízení, kde dostane řidič pokutu za to, že nezařídil, aby se s vozidlem nepáchal přestupek.
Pokud provozovatel použije osobu blízkou, klidně může a i na toto je sankce.

Vidíte těch možností, kolika směry to může jít? Ani se nekontroluje fotka s tváří někoho.

Mc Merkurion

… „Jedná se o částku, kterou má možnost provozovatel zaplatit za to, že nezajistil, aby jeho vozidlem došlo k porušení pravidel silničního provozu. Tato částka se uloží ve výši pokuty v blokovém řízení, kterou lze uložit příkazem na místě. Jedná se přibližně o polovinu pokuty, která je ukládána následně ve správním řízení. Je-li určená částka uhrazena nejpozději v den splatnosti, obecní úřad obce s rozšířenou působností věc odloží, tzn. dále nepátrá po řidiči vozidla.“
… „V případě zaplacení určené částky nejsou připisovány žádné body do bodového hodnocení řidiče. Nejedná se totiž o trest za přestupek řidiče, ale o postih za odpovědnost provozovatele vozidla. Tento přestupek se nezapisuje do žádné evidence.“
… "Jaké sankce hrozí řidiči?:
V případě, že osoba řidiče bude zjištěna, ve správním řízení se dle zákona o silničním provozu řidiči uloží pokuta:

  • ve výši 1500 Kč až 2500 Kč v případě překročení nejvyšší dovolené rychlosti do 20 km/h;
  • ve výši 2500 Kč až 5000 Kč v případě překroční nejvyšší dovolené rychlosti o 20 km/h a více;
  • ve výši 5000 Kč až 10000 Kč v případě překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 40 km/h a více

a současně zákaz řízení motorových vozidel na dobu 6 – 12 měsíců
Řidiči vozidla budou připsány body a přestupkové jednání bude zaznamenáno do karty řidiče.„
… "V případě, že osoba řidiče nebude jednoznačně zjištěna a správní orgán zahájí správní řízení s provozovatelem vozidla, bude provozovateli uložena pokuta v rozmezí pokuty pro přestupek, jehož znaky porušení pravidel provozu na pozemních komunikacích vykazuje, kdy dle zákona o silničním provozu, tzn. pokuty budou uloženy v sazbách stejných jako u řidiče, avšak bez uložení zákazu řízení motorových vozidel a bez záznamu bodů. “

zdroj: Měření rychlosti stacionárním radarem – nejčastější dotazy město Břeclav >>> myslím si, že to nejni nějaký fórum, ale zodpovědný zdroj …

… takže, naprášíš-li řidiče, přijde tento o body, či může dostat i zákaz řízení, nenaprášíš-li a zaplatíš, je to bez bodů …

… ANO, chápeš to správně, nic se nezjišťuje, je-li zaplaceno, nezjistí-li se nic a nikdo se nepřizná, platí provozovatel …

… @Edison >>> opravdu to nejni pokuta za neoznámení řidiče, ale za spáchání přestupku vozidlem …
… @Schluker >>> provozovatel nemusí nic využívat, je mu to přímo nabídnuto: „Jedná se o částku, kterou má možnost provozovatel zaplatit za to …“, tj. jde jen o pokutu, o peníze, ne o postih řidiče …
… @Elkon >>> není povinnen řidiče nahlásit, ani to nikdo po něm nechce, chtěj jen po provozavateli zaplatit pokutu, ten ho může nahlásit, když ji nechce platit …

Zdroj: https://breclav­.eu/urad/sluz­by/mereni-rychlosti-stacionarnim-radarem-nejcastejsi-dotazy-1

Schluker

Edison nema tak uplne pravdu. Spis skoro vubec… provozovatel vozidla muze vyuzit institutu osoby blizke (i kdyby ridil on sam) a pote bude prestupek resen v ramci objektivni odpovednosti provozovatele vozidla. Vysledek bude ten, ze pokud se prestupek prokaze (k cemuz ani nemusi dojit) a bude zaznamenan v souladu se zakonem (takx se tak nedeje vzdy), tak provozovatel zaplati pokutu, ale nikdo nedostane body.

Vice info treba zde:

https://www.30kmh­.cz/

elkon

Dnešní moderní radary, při přestupku vyfotí vozidlo i s řidičem, takže pokud je řidič jiný než provozovatel, ten je povinen řidiče pak nahlásit. Pokud by odmítl, vystavuje se sám postihu. Tak proč by to dělal. Osoba blízká, na kterou se kdysi vymlouvali někteří „vychcánci“, již neexistuje.

Edison

Schluker se mýlí. Nerlze trestat někoho za něco, co NESPÁCHAL (což neznamená, že se přestupek nestal, jen není znám přestupce). Tedy nelze provozovatele trestat za to, že někdo jiný porušil pravidla provozu. Lze ho potrestat jen za to, že nesdělil… Ono to chce si pečlivě přečíst i ten dopis. Mě třeba přijde s podivem, že u právnických osob se toto aplikuje stejně, jako u fyzických. Přitom u právnických nelze, podle mě, institutu osoby blízké vůbec použít. Nemluvě o tom, že orgán může, v případě právnických osob, vyžadovat předložení knihy jízd. Asi to někomu, zaplať bůh, uniká.

Edison

A na všeobecné bláboly na nějakých forech nedej!! Takových už bylo, co se řídili „radami“ aby se na řešení vykašlali… pak ty exekuce…

Schluker

Edisone trochu si to nastuduj…pokud provozovatel vozidla nenapradi ridice, tak to spadne do SPRDELe. Provozovatele lze trestat, proc jsem psal do odpovedi.

cukrar

Pokuta, kterou zaplatí provozovatel vozidla není za …rychlost, ale za neoznámení řidiče..

tak to opravdu není.
pokutu dostane jako provozovatel, že byl s jeho vozidlem spáchán přestupek.

Edison

Jsem to kapku zjednodušil… Rozhodně to ale není pokuta za rychlost. Neoznámení řidiče je zhruba na stejné úrovni, jako to, že umožnil spácháni přestupku. Je to pokuta za jakýsi „právní“ „neúkon“. Za něco, co provozovatel neudělal/neza­jistil, přesto, že mu to zákon ukládá. Jediná věc, která je platná je ta, že nebyl zjištěn pachatel dopravního přestupku ani se nezjišťuje, respektive zjišťuje, provozovatel má možnost – resp. povinnost jej i oznámit. Pokud neoznámí, přinejmenším lže ve správním řízení. V podstatě i to lze považovat lehce řečeno za amorální. Takže proč by neměl zaplatit. Takře McM to ve svém závěru staví poněkud obráceně. To, že se tohoto institutu využívá implicitně je věc jiná a dle mého názoru není správná. Ono to totiž naprosto degraduje bodový systém.

Což mě přivádí na myšlenku, co vedlo naše zákonodárce takto bezzubý systém vyplodit?

Mc Merkurion

… ještě jednou: nemá povinnost oznamovat, a voni to ani asi nechcou, jde jim jen o prachy a nějakej výchovnej smysl je fuč … no a co je k tomu vedlo ??? nemusej dodávat obcím peníze z rozpočtu, obce maj takto možnost si je vybrat sami, jen se jukni, kolik vybrali obce u dálnice na pokutách, a do dálnic z toho nešla ani koruna …