Rokio

Pokud zoufalec skočí z paneláku, vzniknou vysoké výdaje související se sebevraždou?

Bude pak dědic/dědicové muset zaplatit třeba řádově vyšší desetisíce českých korun? Vždyť se to přece jenom uklidí. To nemůže stát 50.000 Kč.

Odpovědi
Filip84

To je úplně jednoduché.

Pokud byl sebevrah způsobilý k právním úkonům, respektive pokud nebyl omezen ve způsobilosti k právním úkonům skrze nějakou duševní poruchu, chorobu či úchylku, která přímo souvisela se sebevraždou, pak je občanskoprávně odpovědný za škodu, která z toho povstala.

Když někdo takto „skočí z paneláku“, tak to není jenom o tom, že „se to přece jenom uklidí“. On sebou může, třeba, mlátit, jako při letu, o zábradlí balkonů, a to znečistit, nebo i poškodit. Může, také, třeba poškodit něčí zahrádku, do které dopadne. Může dopadnout na auto, a když takto letí z velké vejšky, což, obvykle, skokani z paneláků poněkud dělají, tak to auto bude na odpis, tedy, škoda může jít i do millionů, a když dopadne na nějakého veterána, tak i do desítek millionů.

V každém případě, pokud skokan z paneláku skočí z vyššího, než z 2–3 patra, tak je jeho penálisace prakticky zaručena, a do toho penálu ho budou sbírat po kouscích, to je asi jasné. Takže on za to platit nebude.

Nicméně, když je někdo uklizen po kouscích do penálu, tak je Sicher mrtvý, takže lékař napíše úmrtní list. Ten úmrtní list se zašle také na matriku, na základě toho se skokan – letec zapíše do knihy zemřelých, a na základě toho začne dědický soud, prostřednictvím soudního notariuse, jako soudního komisaře, zjišťovat, jestli, a jaký, měl ten skokan – letec majetek.

A jestliže zjistí, že ten skokan – letec takto nějaký majetek měl, no tak proběhne dědické řízení. A, teďka, nemusí být dědicové, pak jde o tzv. odúmrť a dědí stát. Nebo mohou být dědicové, ať už ze zákona, nebo na základě poslední vůle skokana – letce, no a pak dědí oni, pokud se, tedy, dědictví nevzdají.

Jestliže letem skokana, a následným dopadem, způsobil skokan – letec někomu škodu, tak se ten někdo, kdo tvrdí, že letem a / nebo dopadem skokana – letce, toho času umrlce, mu povstala škoda, bude muset s nárokem na její náhradu přihlásit do dědického řízení. Nebo, pokud je třeba podstata, či výše škody, sporná a rokuje o ní soud, se o ní může přihlásit až po relativně dlouhé době dědicům, jako novým majitelům majetku umrlce, který byl, v daném místě a daném čase, skokanem – letcem.

No a na základě toho dědický soud rozhodne. Dědicové, či věřitelé, se mohou odvolat, případně i dovolat atp., takže se o tom může rokovat i relativně dlouho.

V každém případě bude muset ten, kdo tvrdí, že skokem, letem či dopadem skokana – letce mu vznikla škoda, unést důkazní břemeno a prokázat příčinnou souvislost mezi konáním skokana – letce a škodou.

Pokud ale bude skokan – letec omezen na způsobilosti k právním úkonům, tak se celá záležitost komplikuje, tedy, pokud to omezení způsobilosti k právním úkonům nějak souvisí tady s tímto skokem.

Protože pokud je někdo nepříčetný, tak za škodu neodpovídá. To ale neznamená, automaticky, že za ni nikdo neodpovídá, protože pokud je někdo nepříčetný, a ta nepříčetnost není momentální indisposice, což pro toto berme, že není, tak má nějakého opatrovníka. A ten, věda, že má pacient s hlavou takovéto tendence, měl přijmout přiměřená opatření, aby pacient s hlavou nemohl skákat z paneláku, třeba, umístit pacienta s hlavou na uzavřené oddělení psychiatrické nemocnice. Nebo pořídit do oken mříže, nebo tak něco a podobně.

Takže se bude zjišťovat a prokazovat, případně, jestli, kdo a co zanedbal, a jestli je, případně, příčinná souvislost se vznikem škody a tím, že někdo něco zanedbal. No a to už znáš, až jak rozhodne soud s konečnou platností, tak podle toho se to bude odvíjet dál.

cappuccino

Rokio, jses mlady kluk. Udivuje me, ze te porad lakaji vrazdy, sebevrazdy, kriminal a psychiatricke lecebny.
Doporucila bych ti, aby ses zabyval veselejsimi tematy. Tohle ti moc neprospiva.
Priznam se, ze by me otazka nakladu po sebevrazde nikdy nenapadla!

Drap

Záleží na tom jak skočí. Pokud se zabije, což lze předpokládat, tak případ bude odložen, protože neni koho stíhat.

Rokio

Drap: Neptám se ale, jestli se tím dopustí trestného činu, pokud nepřežije. Vím, že zemřelá osoba nemůže být trestně stíhána. Zajímá mě však, jestli to bude muset někdo zaplatit a popřípadě kdo (výdaje, které vzniknou po sebevraždě). Pokud někdo například skočí pod vlak, tak dědicové musí zaplatit škodu na soupravě vlaku, jestliže vůbec chtějí dědit.