zjentek

Pokud v rodné vlasti vypíši/zveřejním referendum k opuštění EU a získám dostatek podpory/podpisů, bude dobré ji opustit?

Pomocí referenda získáme řekněme nějakých čtyři až pět miliónů hlasů. Toť bude veřejně známo. Opustíme pak unii?

A podotázka: Bude za těchto okolností VHODNÉ Unii opustit, anebo bude NUTNÉ ji opustit?

Nejlepší odpověď
paul1

Já myslím, že naopak 80% lidí bude po tom, jaké martýrium zažila Británie a po tom, co ji ještě čeká (např. pravděpodobné odstoupení Skotska ), bude proti vystoupení z EU.

Další odpovědi
UPhelp

Nerad ti beru iluze, ale: ty k vyhlášení referenda nemáš pravomoc. V různých státech to má většinou hlava státu, tj. monarcha nebo prezident a někde možná vláda nebo nevím, kdo ještě. Jinak ta „menší“ referenda vyhlašuje zastupitelstvo a podobně. Obyčejný člověk může tak leda PODAT NÁVRH a sesbírat k tomu podpisy (aby to byl opodstatněný návrh).
My ani nemáme celostátní referendum. Ale mohlo by být účelně „vyvoláno,“ třeba ohledně setrvání v EU.
Každopádně můžeš apelovat na ty nejvyšší, aby uzákonili nebo zavedli celostátní referendum. Otázkou je, co zmůžeš. Můžeš pro to sepsat petici a když bude mít několika milionovou podporu, tak MOŽNÁ bude vyslyšeno (protože oni jinak celkem petice ignorují).

paul1, VB je na tom ale úplně vklidu. To jenom EU řeší nějaké nesmysly. EU se tak akorát mstí a VB to ani moc nezajímá ani nějak moc nepoškozuje. Celkově jim bude bez EU líp. Proto taky odešli.

Pepa25

Musím vás zklamat: můžete vypsat nebo vyhlásit leda tak hospodský průzkum nebo internetovou anketu, ale ne referendum. Referendum se totiž koná, jestliže se na tom usnesenou zastupitelé nebo je podpořeno podpisy obyvatel (to platí i v referendu zaslíbené zemi – Švýcarsku).
K tomu, co je veřejně známo: vystoupení z EU si přeje asi 1/10 obyvatel, viz např. https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/eu-evropske-volby-studie-vyzkum-data-euroskeptici_190429070­6_jab
A samozřejmě EU není vhodné opustit: všude kolem na EU, jen my bychom vyli… (co bychom vlastně byli)?

aliendrone

FFtiálku, to jako myslíš VÁŽNĚ? :D :D :D

  1. Referendum nevyhlásíš, to můje jen prezident (pokud vím).
  2. I kdybys sestavil „iniciativu“ (potažmo petiční výbor) a nashromáždil do 2 let potřebný počet hlasů, tak ti Ústavní soud zamítne návrh jako „nesrozumitelný“, případě „protiústavní“. NEBO najde chyby v podpisech (oprávněných voloičů atd.)
  3. I kdybys překonal všechny překážky (a kdoví kolik jich vlastně je), našel by se způsob kterak a) referendum zneplatnit NEBO b) zmanipulovat tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. :)

TWL, ty bys snad chtěl zavádět DEMOKRATICKÉ praktiky?!? Buď rád, že máš „svobodu slova“ a můžeš říkat co chceš, přesněji můžeš říkat co chceš, POKUD TO NENÍ ZAKÁZÁNO říkat. ;) :D :D

Ametyst

Opustit unii je něco, co se trestá asi jako zradit islám. Stačí sledovat studenou válku proti Británii. Denně nové provokace a perzekuce Britů, žijících v EU- přesněji hlavně ve Francii a Španělsku. Jsme v pěkné pasti. Pak bude nutné EU opustit. Ovšem když vidím, jak mají v pražské liberální bublině úplně opačné postoje než v pohrdaném zbytku republiky, připadá mi, že v EU je jen Praha.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Jo, zapomněl jsem doplnit, že 80% ze zmiňovaných získaných hlasů bude pro opuštění EU.

Ametyst

Paule, nejhorší je ten vnitřní nepřítel, ti zrádci, co nenávidí ČR.

Pepa25

Souhlas, teď ještě kdo jsou ti zrádci, co nenávidí ČR. Nějaký tip?

zjentek

No souto ti STRAŠNÍ VLASTENCI, ovšem milující taky všechny typy a druhy unií a sjednocení zároveň. Jakože „já vás mám rád, poď-me se objí-mat…“ (;

Pepa25

Nerozumím. Pokud má někdo rád unie (EU, Visegrád …), tak to neznamená, že nenávidí ČR, ne?

zjentek

Jo.