dust8

Pokud tornádo zničí pojištěný dům, tak je nutné vše řádně ihned zdokumentovat, nebo si to vše pojišťovna zařídí sama?

Pojištění domu se vztahuje pouze na hrubou stavbu, nebo se jedná o to jak „moc“ pojištěno to všechno je, čili by se proplatil z zničený majetek atd podle obsahu ve smlouvě?

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, jaký druh pojištění má majitel sjednaný. Pojištění domu je jedno a druhé je pojištění domácnosti – vnitřní zařízení.

I když tornádo náš dům nepoškodilo, uvádím zkušenost s vodou.

Když jsme měli po povodni více než metr vody v bytě, plný sklep vody, v něm byl zaplavený plynový kotel atd., museli jsme všechno vyfotografovat.

Pracovník pojišťovny pak obcházel domy, kontroloval, posuzoval a podle pojistky stanovil výši škody. Už si to nepamatuji.

Použili jsme v bytě vysoušeč vody, zaplatili jsem za elektřinu více než 30 000 Kč. Denně jsem vylévala z vysouseče vodu, psala jsem to, číslo jsem zapomněla, ale neuvěřitelné.

Jenže pojišťovna už zrušila pojištění proti povodni či záplavám. Takže při při další mírnější povodní, jsme nedostali nic.

Ale jsme pojištěni proti pádu letadla.

Další odpovědi
Arne1

Je otázka, co vše máte pojištěné. Aniž bych viděl pojistnou smlouvu tak to neřeknu.
Určitě neprohloupíte, když budete mí všechno nafocené a zdokumentované, pojišťováci toho teď budou mít hodně. Možná si tak urychlíte likvidaci pojistné události.
Kromě toho, v terénu se tam už pohybuje několik kolegů, kteří dokumentují škody.

Emefej

Pokud je možnost, vše okamžitě zadokumentovat.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Arne1

annas: to jste čtvrtá povodňová zona ? Pokud ne, tak by to určitě šlo pojistit znovu, jen možná za trochu vyšší cenu. V případě potřeby rád pomohu

annas

Arne1,

děkuji. Nevím. Musím to zjistit. Stále není vybudovaná protipovodňová hráz, asi 3 majitelé nechtějí ani za náhradní pozemek opustit zahrádky, na nichž se má stavět. Nevím, jak to pokračuje.

Dochy

Hele, jak byly v ČR párkrát povodně tak se pojišťovny úplně zbláznily, vydali nějaké úplně zcestné mapy povodňových rizik a zrušili pojistku proti povodním celým vesnicím kde riziko povodní bylo minimální. Týkalo se to kromě jiného mého rodiště. Řeka teče záplavovým údolím, při maximálních povodních za jarního tání je v údolí půl metru vody roztažené na 500m šířky (řeka je běžně s hloubkou tak 0,5m a šířkou 5m, když zaprší tak 1,5 × 5m) , celá vesnice je nad tímto údolím asi 5–10m vysoko. Ale někomu hráblo a najednou jsme byli v největším riziku povodní…

Arne1

Je otázka, do které ze čtyř povodňových zon ta oblast nyní spadá. Je možné, že ty pojistky zrušili jen proto, že už to není zona 1 ale třebas 3 a pojistné by pak mělo být vyšší. Pokud je to zona 4, tak je to nepojistitelné – ale i pak je možno požádat o individuelní posouzení, například pro umístění výrazně nad okolním terénem. Pojišťovací specialisté to vědí.

Dochy

Mám pocit, že to trvalo možná rok kdy podle map bylo území v 3 nebo 4. Pak snad někdo dostal rozum a dali to do pořádku.