Kazatel

Pokud při jaderné fúzi vznikne více energie, než kolik se do ní vloží, jedná se o perpetuum mobile?

Resp. kde je „zakopaný pes“?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ne.

Cílem je výroba el. energie z „paliva“. Palivo je v tomto případě vodík nebo lithium. Proces je ale natolik technologicky náročný, že i přes dodávku paliva technologie doud žrala více elektřiny, než dokázala odevzdat. Teď se jim podařilo vyrobit víc než spotřebovali (spotřebu vodíku nepočítáme, je snadno dostupný, levný a spotřebovává se v zanedbatelném množství).

A ještě poznámka: Nejsem si jist, zda skutečně dokázali vyrobit elektřinu, nebo se spokojili jen s tím, že vyrobili teplo v nějakém rozumném množství a kvalitě.

Další odpovědi
aliendrone

Nikde zakopaný pes není a energie je od počátku vesmíru (pokud víme) pořád stejně, nikam nic nezmizelo, popřípadě nepřibylo ani o jediný Joule. Jen prostě mění formu, to je celé.

Jaderná fúze je velice vydatný zdroj energie (podobně i jaderné štěpení, ehm, tedy v porovnání s tím co předvádíme v elektrárnách na fosilní paliva) proto, že tam dochází k přeměně jaderné hmoty na energii (a to v rozsahu kolem +/-1 %). Nwm jestli víš, ale veškerá hmota je prakticky tvořena atomovými jádry. Elektronový obal jádra (atomu) je úplné NIC, protože elektron je asi 1840× lehčí, než nukleon. Navzdory tomu dodnes využíváme při spalování energii lehoučkých elektronů (taktéž se mění hmota na energii), v porovnání s těžkým nukleonem je to ale čajíček. Proto jsou atomové bomby, reaktory atd. tak mocné, účinné.

No a při fúzi se mění právě ta hmotnost těžkých nukleonů na energii, však víš, Einstein, tedy E=mc2. Odtud se tedy bere energie fúze. 🙂

Jenže „donutit“ nukleony fúzovat něco stojí. A udržení fúzní reakce též. Je k tomu potřeba OHROMNÉ množství energie. Je to velký technologický OŘECH (příčí se mi nazvat oříšek), protože musíš plazma udržet stlačené dostatečně dlouho, aby se reakce rozběhla. A to při teplotách kolem 100 milionů stupňů, chápeš? Doposud jsme nedokázali udržet reakci tak dlouho, aby nám „vynesla“ více energie, než do ní bylo vloženo. Což má zvládnout dlouhodobě až ITER, kterého spuštění se ale NEDOŽIJEME.

Takže termodynamika a její zákony (jako vždycky – svině 😉 ) přežila, nikde nic navíc nevzniká/nemizí. A i na táboráku MUSÍŠ škrtnout sirkou (dodat energii) k tomu, abys ho rozfajroval. S jadernou fúzí jsme na tom byli díky nedokonalým technologiím doposud tak, že naše „sirka“ nás stála VÍC, než nám dal samotný táborák, ale to je již minulost. 🙂

magorvkleci

Ne.
V poslední zprávě laboratoře DoE šlo jen o to, že při jaderné fúzi se získalo více energie než bylo potřeba k jejímu zažehnutí. Což jednak ani není tak docela pravda a jednak energie se uvolnila při sloučení deuteria na hélium.

cochee

Samozřejmě že ne. Perpetuum mobile je hypotetický stroj, který potřebuje úvodní impulz a pak už jede sám bez přísunu energie, protože jí vyrábí více, než spotřebuje. Jaderná fúze ale potřebuje energii, zde ve formě hmoty (paliva) – nyní si představíme, že už jsme za fází toho „vložení“ startovací energie a fúze jede sama, ovšem pokud do fúzoru nepřivedeš další vodíky, tak až se všechny přítomné přemění na jiný atom, fúze zhasne.

Jde o stejnou analogii jako se starou sprostou uhelnou elektrárnou (nebo jinou na fosilní palivo) – jasně, obrazně řečeno kotel zapálíš sirkou a následným hořením uhlí vzniká daleko víc tepla než od té sirky, ale jak přestaneš přikládat, tak za pár hodin je kotel studený. Akorát při fúzi je to jinak s poměrem množství paliva ku z toho vznikajícímu teplu – to je o řády vyšší level.

Lotr2008

Ne, perpentuum mobile vyrobit nelze, viz termodynamické zákony.

magorvkleci

Ten laser, co to zapálil, tam dal o polovinu energie . méně, než se získalo tepla. Jenže ten laser má účinnost 1 %, takže se jen do něj muselo. nacpat skoro stokrát víc energie, než se nakonec ziskalo.

cochee

Ono asi bude účelem vynalézt způsob fúze, který bude fungovat jako termonukleární reakce, ať už řízená (A-bomb) nebo neřízená (jaderný reaktor) – je třeba prvotní dodávka energie, zde naprosto enormní, která fúzi nastartuje a ta už pak bude probíhat „sama,“ dokud bude „palivo“. Takže momentálně se řeší, jak zkombinovat ten prvotní energetický hyperimpuls spolu s udržením toho mikromnožství paliva ve svém určeném mikroprostoru (zde je analogie s A-bombou: pokud nebude jaderné palivo v nadkritickém množství tvořit kompaktní geometrický útvar, termonukleární reakce se neiniciuje). Až se tohleto spolehlivě a reprodukovatelně vyřeší, tak pak se začne řešit přísun nového „paliva“ do toho mikroprostoru, kde fúze probíhá, aby nevyhasla.

aliendrone

cochee>>> Máš v tom zmatek. Jednak neřízená reakce probíhá v bombách, řízená v reaktorech. A pokud nad tím ztratíš kontrolu (možnost řízení), dějí se nepěkné věci, viz Černobyl. 😕
Druhak – fúze NENÍ štěpení těžkých jader (jak to děláme v dnešních reaktorech), ale SLUČOVÁNÍ lehkých jader.
A třeťak – neusilujeme o „kritické množství“ jako při štěpení. To se nám nikdy nepodaří dosáhnout, protože k samovolnému rozběhu fúzování potřebuješ něco takového, jako je Slunce. To už má DOSTATEK množství hmoty k tomu, aby v něm probíhala fúzní reakce samovolně. Rozdíl je v tom, že na Slunci probíhá proton-protonový cyklus, jehož podstatou je slabá interakce. A na to nemáme na Zemi tolik času, natož potřebné hmoty.

Na Zemi usilujeme proto o typ fúze založený na SILNÉ interakci (tedy např. na fúzi jader tritia a deuteria), která je ale ještě náročnější na podmínky ohledně udržení a rozběhu.

cochee

Za jednak: ano, mea culpa, napsal jsem to přesně opačně, než to je a nezkontroloval po sobě napsané. Za druhak: nikde přece netvrdím opak, použil jsem příklad termonukleární reakce jen jako analogii k fúzi. Za třeťak: ano, máš pravdu.

Dochy

to ztučnění vzniklo bez mého úmyslu…

aliendrone

gangster Dochy>>> JJ, to samé si říkám, když se snažím dostat do kalhot, které mi byly před x lety akorát. 😉 🙂