zjentek

Pokud mě uspí a vzbudí za tisíc let, jak dlouhá mně přijde doba, po kterou jsem spal?

Totiž když jdu spát na osm hodin, tak mně po probuzení pocitově přijde, jako bych spal osm hodin. Ale když mě ve špitálu uspali na osm hodin, přišlo mně to po probuzení úplně jiný. Různý dezorientace, zmatený tok času, těžko vysvětlit. Dalo by se říci, že to byla jen minutka, dlouhá asi tak tři dny. jak říkám, zmatenost. Člověk už by nejraději snídal, jenže už se stmívá k večeři a to prakticky ještě neobědval. Tak jaký to asi bude po tisíciletým spánku? Mám v tom binec…

Nejlepší odpověď
orwell

Tuším, že se tomu říká syndrom ukradeného času a zřejmě by to potvrdil každý, kdo byl v hlubší narkóze. Je to tak, jak popisuje Kepler a to docela přesně. Zažil jsem to rovněž a připadalo mi, že hned po uspání jsem se probral, protože mě kdosi fackoval přes hubu a chtěl vědět jak se jmenuji. Byl to velmi zvláštní pocit.
Domnívám se, že po tisícileté hybernaci nikoho neproberou, to je příliš dlouhá doba. Nevěřím, že živočišné buňky vůbec nepodléhají v tomto stavu zkáze. Myslím si, že podléhají, i když mnohem pomaleji. Živočišná tkáň není šutr, aby se, třebas by byla ve zmrazeném stavu, vůbec neměnila po tisíce či milióny let. Ale i kdyby se (čistě teoreticky) takový pokus podařil, pak by se ten pocit ukradeného času patrně dostavil stejně, jako po narkóze.

Další odpovědi
Kepler

Máš pravdu, ve spánku mi ubíhá čas stejně rychle, protože mozek je pořád aktivní, zdají se sny a tak. Ale v nemocnici před operací mě uvedli do celkové anestézie a když mě zase probudili, tak první co jsem řekl bylo: „tak kdy už začnete?“ A oni: „už to máte za sebou“. Čas nula, nechápal jsem. Podobné by to asi bylo i při pomyslné hibernaci po dobu tisíciletí.

Edison

Záleží na typu a hloubce spánku. Nejspíš by ale museli něco z venčí do mozku „nahrávat“, jinak by ses v průběhu spánku, nebo po probuzení zbláznil. Mozeg nějak činný být prostě musí. Něco je popsáno ve filmu Demolition man.

Ametyst

Za tisíc let si na Tebe nikdo ani nevzpomene.

Edison

Vcelku souhlasím jak s Orwellem, tak s Keplerem. Rozdíl je právě v tom čase. Je rozdíl, jestli v mozku dojde k několika naprosto zanedbatelným změnám v průběhu několika desítek minut, nebo jestli je čas delší… Ty případy jsou přeci známy po delších komatech a následném probuzení pacientů, že dost často bývají tak nějak „jiní“. Po tisícovce let už se budou ty rozdíly leda prohlubovat a bylo by s podivem, kdyby se organismus vnitřně nepokoušel s nějakými zmatky „něco udělat“. Nemusí jít nutně o odumírání mozkových buněk… ale k jakémusi jejich přeuspořádání. Ku podivu tak, že mnoho z toho může dávat prapodivný smysl.

zjentek

" Mozeg nějak činný být prostě musí." A tak to zas nemáš tak úplně pravdu.
Zdroj: vlastní zkušenost.

Edison

Já si prostě myslím, že mozek „nějak“ pracuje, myšleno myšlenkově, i když spí, a to i při velmi hlubokém spánku, nebo v komatu, nebo v anestezii. Ta hloubka jen udává, jak moc je propojen s vnějším světem, včetně vnímání času. A myslím, že i vzpomínky se ukládají, i když ty vjemy jsou nejspíš jen jeho vlastním výpoldem. Tedy v zásadě sny, ke kterým jednak později chybí přístup, což neznamená, že neexistují, to by se možná dalo zjistit hypnozou. Další věc je, že jeho vnitřní myšlenkové pochody se nemusejí navenek nijak projevovat. Díky tý vnitřní myšlenkové funkčnosti bez přísunu nových podnědů může dojít snadno k „zacyklení“, neb sám nebude vědět, co je z jeho pohledu reálné a o čem bude „vědět“, že je jen jeho konstrukce a to přesto, že jeho vnitřní konstrukcí bude všechno. Představ si, že vezmeš počítač, naprogramuješ mu nějakou formu UI a jedinou vazbu na vnější svět mu necháš bude jen přísun energie. Nikdo si neumíme ani představit, v co se ty UI algoritmy vyvinou, pokud bude mít takový počítač dostatečnou kapacitu. Nakonec… na úrovni počítačových programů tyto pokusy již proběhli a to s velmi zajímavým výsledkem.

Edison

Ještě jsem zapúoměl napsat: O mozkgu toho víme příliš málo…

Kepler

No, musí zajišťovat alespoň základní životní funkce (dýchání, krevní oběh), ale vnímat, myslet a snít při tom nemůže.