PendoLinoso

Pokud člověk byt vlastní musí platit nájemné?

Pokud člověk byt vlastní (je mi 15 let a jednou bych měl zdědit byt po otci, ten byt asi budu vlastnit když ho zdedim, ale budu muset platit nájemné, nebo jen energie, vodu, plyn nějaké poplatky, a asi daň (krádež) z nemovitosti? Nájemné platit nebudu když budu byt vlastnit.

Nejlepší odpověď
Edison

Když o tom nic nevíš, nenazývej daně krádeží. Když se ti nechce platit daně, tak se odstěhuj do některého ze států, kde daně platit nemusíš. Jestli máš pocit, že jde o trestný čin, měl bys podat trestní oznámení.

Další odpovědi
elkon

Proč bys platil nájemné, když budeš ve svém? Komu bys chtěl platit? Víš co je to nájemné? To je platba majiteli bytu. A co se týká daní, kdyby nebyly daně, tak nebudou silnice, nemocnice a pod. Na patnáct let toho moc nevíš. Zřejmě kašleš na školu, nebo věříš bůhvíjakým kecům.

da ny

Daně nejsou „krádež“, za neznalost tě snad ještě může omluvit věk.
Stát musí nějak fungovat (soudy, policie, hasiči, snad jen těm poslancům by stačily
Nižší platy), výstavba a údržba silnic není zadarmo, dráha také ne atd. atp.

Daň z nemovitosti za byt v OV přijde na pár stovek za rok (v závislosti na místě bydliště a veůikosti bytu).
Energie si platí každý vlastník sám zálohově, podle spotřeby.
Dále se plati v bytě v OV „Služby“: TUV (rozvod tepla, topení), teplou a studenou vodu.
vodné/stočné (podle počtu osob hlášených v bytě, stejně tak odvoz odpadu), společná elektřina v domě (chodby, sklepy, výtah), odvoz odpadků. Správce domu (vchodu), z řad dobrovolníků
(často směšná částka), někde společná anténa a za úklid společných prostor (chodba, vestibul, sklepy) nebo si vlastníci uklízejí sami.
Další částkou bývá fond oprav (FO). Z toho se hradí údržba v domě, revize a opravy výtahů a další ze zákona povinné revize (hasiči, el., plynových spotřebičů). Výměny měřáků vody (povinné).
Opravy rozvodů vody (SV, TV), odpadu, plynu. Opravy dveří, oken, vymlácených skleněných výplní,
Žárovky. Malování schodiště a nátěry. Hradí se podle velikosti bytu, tedy rozpočítává se za m² .
ATD., ATP.
Částku si vlastníci zrčují a schvalují sami (obvyklá minimální částka v současné době je 25 Kč/ m², může být i 40 nebo 60 Kč, podle města, typu domu a nákladů.
Pokud byl sjednán úvěr na opravu a zateplení fasády, opravu střechy, balkonů aj., platí se i toto, opět podle plochy bytu v m².

Stačí se optat otce, po kterém budete dědit.
Nevím, kolik je otci let a jakému se těší zdraví. Předpokládám, že až zdědíte byt může Vám
Být 40, 50, 60 a více let.

Byt o velikosti 65 m² by Vás v současné době mohl stát kolem 4 000 Kč měsíčně, 6 000 Kč a více.
Plus energie (elektřina, plyn) a koncesionářské poplatky za TV a rozhlas.
Až zdědíte byt, budou ceny jiné.

Pepa25

U bytu v osobním vlastnictví platí vlastník „příspěvek vlastníka na poskytované služby“ – jde o náklady, které platí celý dům a následně se rozúčtovávají – typicky to jsou hromadné dodávky tepla, vody, elektřina společných prostor, výtahy, správa domu apod.
Daně se platí státu.

CTTON

Elkon – tak ještě za komunistů se platilo státu xD

Dochy

státu se platilo nájemné pokud jsi měl státní byt.