Lukes888

Pokud byli templářští rytíři „bankéři“ své doby, jak řešili dlužníky, kteří nespláceli?

Pokud byly Templářští rytíři ,,bankéři" své doby, jak řešili dlužníky kteří nespláceli?

Nejlepší odpověď
Drap

Stejně jako se řešilo téměř vše. Mečem a krví, popřípadě následným zabavením majetku.

Další odpovědi
ivzez

Nevím, jestli byli templářští rytíři „bankéři“ své doby,
ale jestli ano, jistě nepůjčovali každému, kdo si řekl.
Předpokládám, že si žadatele důkladně prověřili, takže
s neplatiči neměli problémy.

led

Rovnako ako iní veritelia. Veľakrát boli krutejší než obyčajní „bankári“.
Vďaka „božím“ trestom, zhabaniu majetku, predaju dlžníkov aj s rodinou do otroctva a hrozbe krutej smrti, nie pre svoje „modré oči“ a „lásku k Bohu“, pôvodne chudobný cirkevný bojovný rád, získal svoju moc a majetok. Jeho zánik spôsobila vlastná nenásitnosť a snaha vládnúť nad kráľovstvami.

aliendrone

Ve středověku, když si někdo chtěl půjčit peníze, musel dát něco do zástavy (pozemky, hrad apod.) BTW – templáři sice půjčky poskytovali, nicméně v omezené míře, půjčky/lichva byly doménou židů. (církev lichvu křesťanům přísně zakazovala)

To, že dnes se říká templářům „bankéři středověku“ plyne především z jejich bohatství (o svoje majetky se vzorně starali), které získávali nejen dobrým hospodařením, ale i odkazem („hříšník“ před smrtí ve snaze udělat si u pánbíčka „očko“ odkázal majetek nebo jeho část rytířskému řádu). Navíc poskytovali (tehdy nevídané) bankovní služby – typicky cestovatel do „Svaté země“ ve Francii oproti úpisu odevzdal peníze v řádové komendě a ty mu po předložení směnky v komendě v Palestině byly opět vyplaceny. Jak jistě chápeš, tehdy taková služba měla ohromné výhody, cestování bylo nebezpečné a směnka se snadno nosila i snadno dala schovat (oproti měšci zlata, který spolehlivě přitahoval problémy).

Takže: řešit nemuseli, buď dostali zaplaceno nebo jim zůstala zástava [která měla vždy vyšší hodnotu,než půjčka], to je celé. Žádné vymahače nepotřebvali. ;) :D :D

JáJsemKarel!

Nejprve Templáři dlužníkovi uřízli nohu a tu okořenili. Poté ji nakrájeli na kostičky a smažili s cibulí. Mezitím Templáři dlužníkovi nadávali do Šmoulů. Když je to přestalo bavit, vytáhli své AK-47 a rozstříleli ho na cucky!

Ne, prostě ho probodli mečem.

aliendrone

Děkuji za dotaz ve zprávě, ale protože jsi trdlo, nemůžu ti odepsat!!! (musíš mě nejdříve ve zprávách povolit) Takže na cituji:

"No a co když ten cetovatel měl u sebe směnku, ale po cestě ho někdo zabil směnku mu vzal, mohl si ji taky nechat proplatit?!

odpovídám toto:

Mezi templáři byli na svoji dobu značně vzdělaní jedinci. Už jen z důvodu utajení transakcí či padělání směnek používali vlastní na tehdejší dobu VELICE sofistikované šifrování. Ostatně templáři byli vůbec velcí tajnůstkáři, co se týkalo jich samotných a dodnes z toho mnozí těží. Od spisovatelů viz „Šifra mistra Leonarda“ až po pošuky, hledající „ztracený poklad templářů“.

Takže stačilo do směnky zašifrovat heslo (např. nějaké slovo), kterým se oprávněný majitel směnky (jemuž pochopitelně bylo ústně sděleno, ono to obvykle ani jinak nešlo při tehdejší úrovni gramotnosti) při předložení prokázal. Pokud ho neznal, směnka nebyla proplacena.

ivzez

Přehlédla jsem, že nejde o otázku na rytíře a bankéře,
ale na rytířky a bankéřky → ty neexistovaly…