Lukas27

Pokud byla kamenná, železná a bronzová doba, jaká doba je dnes?

Nejlepší odpověď
annas

1. Z pohledu pravěku, starověku atd. se 20. a 21. století nazývá moderní soudobá společnost.

https://www.de­jepis.com/uceb­nice/periodiza­ce-dejin/

2. Jinak podle otázky se 21. století nazývá informační společností v souvislosti s technologickou revolucí, která je založena na vzájemném propojení informačních, komunikačních a masově-mediálních technologií. "

https://www.fi­.muni.cz/~smid/IN­FPOL99.htm

Další odpovědi
UPhelp

Doba moderní. ;)
Tamto jsou řekněme historické, archeologické označení pro konkrétní doby minulé od pravěku po starověk podle materiálových technologií (čili podle toho, co používali). Od konce starověku už takové doby neexistují, už se neoznačují podle používaných materiálů, takže ani pro dnenší dobu žádné takové pojemnování není. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/T%C5%99%C3%AD­dob%C3%A1_peri­odizace_prav%C4%9­Bk%C3%BDch_d%C4%9Bjin
Co by to (teoreticky) bylo dnes? Doba ocelová, plastová/ropová, elektrická, jaderná, strojová/mecha­nická,…
Podle Hesióda je zase 5 lidských věků a stálé žijeme v 5. věku (železný věk). Ale předpovídá další :D „Kéž jsem se neoctl já mezi muži pátého věku, kéž jsem umřel dřív nebo přišel na svět až potom!”

elkon

Doba mamonová. Charakterizuje ji honba za mamonem.

Pepa25

Křemíková. A správné pořadí bylo kamenná, bronzová, železná, plastová … 😉

led

Zamyslete se nad tím, co po nás najdou bádatelé budoucích dob. Pokud sa nezastavíme v drancování Země, stanou se pravdou slová:

"Na kopcích zarostlých vyschlými stromy bez listí rozpadají se kamenné pozůstatky z dob rytířů, v dolinách leží tlusté vrstvy technologického odpadu, při vyschlých řekách ve zbytcích rozpadajících se železobetonových skeletů bývají lidé, kteří se bojí vyjít pod žhnoucí paprsky červeného Slunce.

Jací byli jejich předkové,
ti lidé Doby technorozvoje,
kteří obývali Zemi v těch dobách, kdy tyto ruiny se skvěly slávou, kdy po nebi létaly kovové stroje,
Ti lidé Doby chamtivé,
kteří od Přírody více žádali a brali, než dali, nestarali se, aby žila a plodila, když jejich činností rozpadaly se ledovce a zalévaly pobřeží,
Ti lidé, díky, kterým vznikl tenhle obraz Skázy"

Takto zněla slova během Přednášky na meziplanetární konferenci ZCSPDS – Svazu časohistoriků Spojených planet Dětí Slunce
o návštěvě staré Kolísky lidstva, planety Země…

df

Informační

hapiky

Doba na hranici zániku.

xiperio

Řekl bych, že teď je období virtuální. Ale někdy mám pocit, že je doba temna. Jak řekl p. Alois Jirásek.

plebs

Plastová

Rokio

Doba digitální.

paul1

Meziledová, viz odkaz:

Zdroj: file:///C:/User­s/asus/Downlo­ads/zp_mamutov3b­.pdf

Kelt

Je doba informací, komunikace, techniky. Stejně to označení použil člověk pro události, které kdysi byli a ne takový tvor, který v té době žil. Takový Brontosaurus asi neříkal, tak nyní tady máme druhohory , konkrétně křídu. A nemluvím o různých migrujících skupinách , kteří používali dané zbraně, nástroje a pod. Takže za pár tisíc let se to nějak nazve, ale nám to už bude jedno.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

UPhelp

Označení pro dnenší dobu by mohlo být hodně, ale žádné z nich nesouvisí s dobou kamenou, bronzovou a železnou, protože ty se nezakládají na používaných nástrojích z konkrétního materiálu (kámen, bronz, železo). Tohle jsou zcela samostatné pojmenování ér, specifické (oproti jiným, které zase mají jiné příčiny pojmenování a kategorie – geologické, podle lidského vývoje/civilizace, klimatu,…).
Jiné ozančení je třeba pravěk, starověk, středověk, renesance,…
Další zase doba ledová…
Každé takové označení je podle něčeho jiného, tedy z jiného hlediska. Některá se vztahují k lidem, ostatní k jiným věcem (tam patří třeba i ta doba ledová).

paul1

Omlouvám se, odkaz ani po opravě nefunguje, ale jsou na netu jiné, např.:
https://nedd.tis­cali.cz/kde-se-toula-nova-doba-ledova-tak-trochu-v-tom-ma-prsty-clovek-270993

led

K chybnému odkazu som vám poslala odkaz vnútornou poštou.

led

paul1, K chybnému odkazu som vám poslala odkaz vnútornou poštou.