Honzik.ab

Pokud budu chodit bosý, jaké to bude mít zdravotní účinky?

Z řady zdrojů jde dohledat, že pokud člověk chodí např. doma bosý bez ponožek, je to mnohem zdravější celkově pro jeho tělo. Je to pravda? Na co konkrétního to má vliv?

Nejlepší odpověď
annas

Chůze naboso je prospěšná , ale spíš po nerovné ploše.

"Profesor MUDr. Karel Lewit, DrSc., jeden ze zakladatelů rehabilitace v ČR, se mi snažil svého času vysvětlit, proč pro nás může být tak důležitá bosá chůze po měkkém a ne úplně rovném terénu.

A je jedno, jestli chodíme po trávě, v hlíně, v písku nebo po kamíncích. Rozvíjí totiž rovnoměrně všechny svaly, což se nedá říct o chůzi po asfaltu, betonu, případně po podlaze doma.

Nerovnosti navíc stimulují přes plosku nohy centrální nervovou soustavu, která řídí správný stereotyp našeho pohybu. Má tak šanci korigovat chyby v pohybu. I proto je výbornou prevencí proti plochým nohám a dalším poruchám." atd.

https://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/407375-chuze-naboso-jako-lek.html

Mám doma podložku – už nejméně 20 let – s malými hroty, stojím na ni, přešlapuji při mytí, čištění zubů apod. Na šlapce je nejvíc akupunkturních bodů, které souvisejí s orgány těla. Tímto způsobem je posiluji.

Pokud máte zájem podívejte se, které body najdete na šlapce chodidla.
https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=akupunktur­n%C3%AD+body+na+no­ze&client=fire­fox-b&tbm=isch&sou­rce=iu&ictx=1&fir=9mD­esp_bSF3-VM%253A%252CaM­Wcb5NWbgwI8M%252C_&us­g=AI4_-kRDGzd8qoPmA9xRHNSkiz­W23KTRkA&sa=X&ved=2a­hUKEwjVqYL69qje­AhXPMewKHYW8C28Q9QE­wAHoECAYQBA#im­grc=9mDesp_bSF3-VM:

V létě chodím bosky po zahradě, jenže musím dávat pozor, abych nešlápla na slimáka. Jd pravda, že letos jim sucho nevyhovovalo.

Další odpovědi
aliendrone

Pokud si např. blbě nešlápneš na rezavý hřebík, který se ti zapíchne do chodidla apod., tak jednoznačně pozitivní. Nohy se vyvíjely miliony let a jsou primárně předurčeny k chůzi na boso, jakkoliv to díky civilizačnímu vlivu (užívání obuvi, ponožek atd.) to tak nevypadá a pro většinu dnešních Evropanů je chůze terénem (po neupravených plochách) na boso téměř nemožná.

K výborné odpovědi annas bych dodal jen hygienické hledisko, kdy chůze doma na boso je pro pokožku mnohem lepší, neboť ponožky (i ty nejkvalitnější) jsou prostě přirozeným inkubátorem bakterií, plísní aj. „sajrajtů“, zatímco pokožka samotná má mechanismy, jak se tomu bránit. To je jeden z důvodů, proč jsem velkým příznivcem podlahového vytápění. (fakt je, že po studné podlaze choditi se ani mně moc nezamlouvá) :) :D

Mc Merkurion

… chodim normálně bos a problémy nemám … a dřív lidi jinak nechodili …

klimes.ka

Člověk má asi mnohem větší pocit svobody. Navíc jak jsou nohy citlivé, smysly více vnímají a člověk je potom mnohem více v přítomnosti. Řadu zdravotních benefitů to zřejmě také bude mít hodně, ty ale neznám.

Teď se s tím rozjíždějí i mánie, píší se o těchto tématech články a mluví na sociálních sítích.

https://www.in­stagram.com/gre­en.walkers/

Michala11

Špatná doba, ale na jaře si to zkus. Jsou věci, které nelze vysvětlit. Už nemám ploché nohy…

Drap

Vliv to bude mít pouze blahodárný.

orestez

https://janji­lek.blog.idnes­.cz chodí bos a nevadí mu to.