VaclavZeman

Podstoupili byste nekdy laserovou operaci oci, kdybyste nosili bryle?

Ja nikdy, vzdyt by to bylo navzdy! Mne staci, ze jako cukrovkar mi jednou za rok pan doktor nalije do oci takovou tu cernou kapalinu. Je to extremne neprijemne. Ale zpatky k dotazu. Ackoliv bryle nemam, tak jsem si vsiml, ze treba muj student Jirka, po tom, co zacal nosit kontaktni cocky misto bryli, hrozne prokoukl a je krasny. Ma hezke modre oci. Ale na druhou stranu, i lide s brylemi maji sve kouzlo a aspon jsou zajisteni intelektualove. A co si o tom myslite vy? Dekuju.

Nejlepší odpověď
Drap

Bez ohledu na krásu, pokud by to bylo třeba, tak ano.

Další odpovědi
Lotr2008

Ne, já mám tři dioptrie a nevadí mi to.

Mravenec

Ano, pro výkon zaměstnání je pro mě opravdu problém mít brýle.

cochee

To je zvláštní dotaz. Laserová operace očí se podstupuje jen v případě, že člověk nosí brýle – k čemu by mi byla operace na dobře vidících očích? Ano, já takovou operaci podstoupil a ne, není to navždy – po asi 20 letech nastoupila tzv. stařecká vetchozrakost a už opět potřebuji brýle, i když na úplně jiné korekce zraku než zamlada (například nyní už potřebuju i na čtení). Ale těch 20 let bez brýlí a se zrakem jako rys stálo za to.

Filip84

Já mám astigmatismus, tzn., ráno brýle nasadím, večer brýle sundám, bez nich vidím perfektně tak na 0.4 – 0.5 m, pak vidím rozmazaninu. Skla mám skleněné, jediný „tuning“ je to, že jsou zakalené (jako sklo u auta) a žiju s tím naprosto bez problémů, rozhodně bych nešel do operace jenom proto, abych ty brýle neměl.

Já znám Esterku, Esterka pracuje v optice, a Esterka povídala, jak takové operace, občas, dopadají: objektivně ta operace spočívá v tom, že se do oka udělá malá díra, a tou dírou se do toho oka vpraví kus plastu, který nahrazuje tu čočku v brýlích, nebo čočkách.

Krom risika běžných komplikací, jako je třeba infekce, bývají ty plasty do oka různě nepřesné. Dnes je to lepší, než tomu bývalo dříve, ale pořád se může stát. Pak záleží na přesném umístění toho plastového Hebelu, a když říkám přesném, tak tím míním sakra přesném, na setiny milimetru. U brýlí se taky, pokud to nejsou kulaté Dienstbrille pro Wehrmacht und Waffen SS, taky měří střed každého oka, na každém skle, takovým speciálním Hebelem. Když se to naměří blbě, tak ty brýle nefungují: pacient špatně vidí, bolí ho hlava atp.

Nicméně, v tom oku je ta čočka malá, a to i při srovnání např. s kontaktními čočkami, takže to risiko vyosení je poměrně značné – stačí opravdu setina milimetru. Oprava těžká – reoperace, risiko. Obecně je u těch operací poměrně velké risiko (v rámci jednotek procent) poškození očního pozadí, a to je pak pacient rád, že alespoň něco vidí, s brýlemi! Esterka říkala: oni si nechají podepsat papír, kde všecka ta risika jsou, kryjí se.

A kdysi dělala v optice, co byla hned vedle kliniky na opravu očí, a popisovala, jak ti lidé dopadali, často.

Takže: za mne ne, leda by opravdu hrozila ztráta zraku, prostě že by ta případná positiva převýšila risika.

cochee

Filip84 tvůj sáhodlouhý příspěvek je bohužel mimo mísu: zatímco tazatel se ptá na laserové operace, neboli abraze rohovky laserem typu LASEK, LASIK, PRK aj., ty ses rozepsal o náhradě oční čočky – tam se s laserem nic nedělá, jde o klasickou mikrochirurgii „železem“ a náhrada čočky se děje většinou u pacientů se šedým zákalem, protože tam jiná možnost nápravy není. Nikoliv u těch, kteří potřebují dioptrickou korekci anebo korekci astigmatismu, protože tam jsou i jiné možnosti – laser nebo brýle.

VaclavZeman

Lotre2008, no ty vole, tak mlady a prec spatny zrak! Dekuju.

Lotr2008

VaclavZeman: No mluvit o mně jako o mladém… Ale Dekuju. Ale tak člověk je zase tak starý, jak se cítí.

VaclavZeman

To je pravda. Ja se citim na 28 hahaha. Dekuju.