jedenjenda

Neznáte podobné knihy, jako je „Vladař“ od Machiavelliho?

Podobné knihy jako je Vladař od Machiavelliho

Baví mě tématika psychologie a principy moci, znáte nějaké podobné knihy, jako je „Vladař“ od Machiavelliho?

Nejlepší odpověď
annas

Když vás zajímá Machiavelli, zkuste se na něho podívat z jiného úhlu.

Machiavelli. Filozof nutnosti, autorka Marina Mariettiová
https://www.kos­mas.cz/knihy/202931/ma­chiavelli.-filozof-nutnosti/

Nebo další díla Machiavelliho -Úvahy o vládnutí a o vojenství
https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/uvahy-o-vladnuti-a-o-vojenstvi-24226

Kniha o vládnutí, autorka Brigita Schmögnerová
http://www.mar­tinus.cz/?uItem=226210

Psychologie se člení na podle různých druhů zkoumán na základní – např. obecnou, vývojovou, pedagoickou, sociální atd., speciální , aplikovanou, tudíž je třeba zájem upřesnit.

Další odpovědi
Anikitos

Taky mě baví takováto témata. :) Už jsem jich pár přečetl, za mě doporučuji:

Arthášástra — od Kautiljy
Úvahy o umění válečném, Život Castruccia Castracaniho z Lukky — další díla od Machiavelliho
O Kýrově vychování — Xenofon (jinak moje nejoblíbenější kniha vůbec)
Leviathan – Thomas Hobbes (O právu panovníka pro absolutistickou moc – velmi povedené dílo)
Breviář politiků – Mazarin

Díla Baltazara Graciana

48 zákonů moci — docela ujde, ale místy zveličeno nebo nepravdivé…

Různá díla od Platona a Aristotela (a jinych filosofů – třeba renesančních – pojednávají o polůitice, ekonomii, moci,…).

spousta dalších nebylo přeloženo do češtiny jako Patriarcha od Roberta Filmera, díla od Jakuba I. Stuarta atd…

I válečná a ekonomická teoretická díla se dají zařadit do kategorie moci:

Umění války — Sun'c
O válce — Clausewitz
Kniha pěti kruhů
Bušidó

O hospodaření (Xenofon – jinak všechny Xenofontovy spisy jsou nejlepší – prostě poučné)
Bohatství národů
Práce a Dni

Lidské jednání

Druhé pojednání o vládě
Roussouovy a Voltairovy spisky o vládě,
Demokracie v Americe
John S. Mill – O svobodě (aj). O všem tyto poslední, které jsem zmínil mě osobně nenatchly a jsou v nich podle mě nesrovnalosti a myšlenky, kterým nevěřím…

Pak záleží jak se dá pochopit (definovat) moc a podle toho si vybrat – pokud se na to podíváme tak, že vědění je moc, tak do toho spadají všechna filosofická díla:
Za mě osobně doporučuji celou edici Antická knihovna, to je moje srdcovka <3

Našly by se i další, ale nechce se mi teď vzpomínat… :)

*BTW filosofové a podobní teoretikové se těmito věcmi často rádi zabývají – stačí jen hledat… ;)

MonkeyKing

Určitě si přečtí Umění války – tam má vše co tě baví!