Pipka

Poradíte, jak vyřešit uvedený problém?

Dobrý den, v družstevním bytě, kde jsem se odhlásila z pobytu, jsou podnájemníci, kteří udělali velký nedoplatek na službách, konkrétně na vodě. Byt je psán na mě a s nimi mám podnájemní smlouvu. Teď, když mají uhradit nedoplatek, přišla paní o práci a chtěla by po mně jako po nájemci přepsat ev. list na sebe, aby dostala příspěvek na bydlení, což je podle mě blbost. Myslím si, že jen oddaluje povinnost platit. Dále se zapsali k trvalému pobytu a to, pokud vím, nejde u podnájmu bez souhlasu majitele, tzn. družstva. Nejraději bych je vystěhovala a odevzdala byt družstvu, jak na to co nejlépe? Nemáte radu?

Původní
Podnájemníci v družstevním bytě

Nejlepší odpověď
Kepler

Vše záleží na tom, jak to máte ošetřené ve smlouvě o podnájmu, zejména způsob placení záloh na energie a vody, též podmínky zrušení smlouvy (např. pro neplacení). Pokud je ve smlouvě uveden takový důvod, pak dejte výpověď z podnájmu a vymáhejte dluh (nejprve smlouvou o uznání dluhu).

Další odpovědi
cochee

K trvalému pobytu: zákonný rámec je takový, že občan si může zvolit místo TP svobodně dle své vůle, s jediným omezením, že objekt, ve kterém je TP ohlášen, musí být vybaven číslem popisným anebo aspoň orientačním. Na druhé straně z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná majetková ani užívací práva k objektu nebo vůči jeho vlastníku. Pokud dojde k vypovězení podnájemní smlouvy, právo k bytu (a tak užívací právo) zaniká bez ohledu na to, že tato osoba má v bytě stále hlášený trvalý pobyt a může být vystěhována. A navíc: Zrušit TP osobě může ohlašovna na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c) zákona. Touto osobou je: osoba starší 18 let, způsobilá k právním úkonům, která doloží vlastnictví bytu nebo domu (výpis z katastru nemovitostí) nebo doloží oprávněnost užívání bytu (např. nájemní smlouva). Je jí tedy majitel ale i nájemce.

Zdroj: http://www.bez­platnapravnipo­radna.cz/onli­ne-zdarma/home/rychle-odkazy/15571-trvale-bydliste-trvaly-pobyt-zmena-odhlaseni-zruseni-informace.html