Avatar uživatele
anonym

Podle kterého zvířete a kdy vzniklo pojmenování bidet?

myšleno je hygienické zařízení

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, Miroslavst, BEAES před 4117 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
BEAES

Slovo bidet pochází z francouzštiny, kde označuje poníka. Toto označení má pravděpodobně svůj původ ve skutečnosti, že se na bidetu sedí stejně na tomto druhu koně. Vynález bidetu se datuje zhruba k roku 1710, ale jeho vynálezce není znám. Jedna z teorií označuje Christopha Des Rosiers jako vynálezce bidetu pro francouzskou královskou rodinu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Miroslavst

Slovo bidet pochází z francouzštiny, kde označuje poníka. Toto označení má pravděpodobně svůj původ ve skutečnosti, že se na bidetu sedí stejně na tomto druhu koně. Vynález bidetu se datuje zhruba k roku 1710, ale jeho vynálezce není znám. Jedna z teorií označuje Christopha Des Rosiers jako vynálezce bidetu pro francouzskou královskou rodinu. Okolo roku 1900, díky rozvoji instalatérství, které přinesla viktoriánská éra, se bidet přesunul z ložnice do koupelny. Roku 1960 se začíná s výrobou bidetu spojeného se záchodovou mísou, což je výhodné pro domácnosti, které v koupelně nemají dostatek volného prostoru pro oddělený záchod a bidet.
Bidet je běžnou součástí koupelen v některých evropských zemích (mezi něž patří zejména Řecko, Německo, Španělsko, Švýcarsko a Portugalsko. V Latinské Americe je bidet rozšířen v Argentině a Uruguayi (až v 90% domácností). V Asii, zejména v islámských zemích (Turecko), je bidet - resp. jeho kombinace s klozetovou mísou - naprosto běžný jak v domácnostech, tak na veřejných toaletách, např. v Japonsku je běžné umístění klasického bidetu i na toaletách veřejných. V Česku je bidet rozšířen poměrně málo, zejména proto, že při jeho umístění vedle klozetu narůstá prostorová náročnost. Lze ale koupit kombinaci bidetu a klozetu. Bidetová tryska je zabudována přímo v límci klozetové mísy, který se ovládá pákovou baterií umístěnou vedle klozetu na zdi.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost