Podle kterého zvířete a kdy vzniklo pojmenování bidet?

myšleno je hygienické zařízení

Nejlepší odpověď
BEAES

Slovo bidet pochází z francouzštiny, kde označuje poníka. Toto označení má pravděpodobně svůj původ ve skutečnosti, že se na bidetu sedí stejně na tomto druhu koně. Vynález bidetu se datuje zhruba k roku 1710, ale jeho vynálezce není znám. Jedna z teorií označuje Christopha Des Rosiers jako vynálezce bidetu pro francouzskou královskou rodinu.

Další odpovědi
Miroslavst

Slovo bidet pochází z francouzštiny, kde označuje poníka. Toto označení má pravděpodobně svůj původ ve skutečnosti, že se na bidetu sedí stejně na tomto druhu koně. Vynález bidetu se datuje zhruba k roku 1710, ale jeho vynálezce není znám. Jedna z teorií označuje Christopha Des Rosiers jako vynálezce bidetu pro francouzskou královskou rodinu. Okolo roku 1900, díky rozvoji instalatérství, které přinesla viktoriánská éra, se bidet přesunul z ložnice do koupelny. Roku 1960 se začíná s výrobou bidetu spojeného se záchodovou mísou, což je výhodné pro domácnosti, které v koupelně nemají dostatek volného prostoru pro oddělený záchod a bidet.
Bidet je běžnou součástí koupelen v některých evropských zemích (mezi něž patří zejména Řecko, Německo, Španělsko, Švýcarsko a Portugalsko. V Latinské Americe je bidet rozšířen v Argentině a Uruguayi (až v 90% domácností). V Asii, zejména v islámských zemích (Turecko), je bidet – resp. jeho kombinace s klozetovou mísou – naprosto běžný jak v domácnostech, tak na veřejných toaletách, např. v Japonsku je běžné umístění klasického bidetu i na toaletách veřejných. V Česku je bidet rozšířen poměrně málo, zejména proto, že při jeho umístění vedle klozetu narůstá prostorová náročnost. Lze ale koupit kombinaci bidetu a klozetu. Bidetová tryska je zabudována přímo v límci klozetové mísy, který se ovládá pákovou baterií umístěnou vedle klozetu na zdi.