Katusa

Podle čeho vybírat jízdní kolo?

Dřív jsem si myslela, že je kolo jako kolo a brala jsem ohled především na cenu, koupila jsem si Olprana v nějakém obchoďáku, ale jezdí se mi na něm špatně, to kolo prostě nejede i když šlapu jako divá. Ráda bych koupila nové, něco univerzálního na projížďku po silnici i po lese, ne příliš drahého, ale zároveň ne úplnou rachtačku. Poradíte značku nebo rady a co dbát?Děkuji

Nejlepší odpověď
Alesh

Káťo, tohle je na dlouhý povídání, sám jsem vybíral kolo půl roku, než jsem vybral a myslím, že dobře. Pokud jsi úplný laik (což je evidentní 🙂 ), tak doporučuji promluvit si s nezávislým odborníkem. Sice nejsem odborník, ale myslím, že bych ti dokázal dobře poradit, neboť jak jsem již říkal, dost jsem se tomu výběru věnoval. A jestli tedy chceš, ozvi se můžeme to probrat třeba přes Skype.
Jinak ve zkratce bych šel pro tyhle účely do krosového kola. Co je „ne příliš drahé“? Já bych ti doporučil něco v intervalu 10–15 tis. a neplatit zbytečně za značku. Osobně bych šel do Maxbike viz odkaz. Jako minimum bych bral Aras (10,5 tis.), dobrá volba je i Tejo (13 tis.) a jako maximum bych ti doporučil Maas (14,5 tis.). Víš ani níž bych nešel. Kola to jsou kvalitní, mají dobré rámy a kvalitní osazení a neplatíš zbytečně za značku, mají i bohatou možnost konfigurace, barevnost rámů apod. Najdi si na stránkách, kde v okolí ho prodávají a stav se tam a uvidíš sama. Za stejný peníze dostaneš od jiných výrobců podstatně „míň muziky“.

Zdroj: http://www.max­bike.cz/jizdni-kola/krosova-kola/

Další odpovědi
venkovan

Musí mít řídítka, kola, šlapky, nějaký ten převod, rám a další blbinky.
Nicméně potom hodně záleží na velikosti osoby a posedu. takže je třeb najit správný rám.
Šel bych ke specialistovi na kola, ne do marketu. A asi bych zas tak útlocitný na cenu nebyl – pokud jezdíš víc než do krámu pro zmrzlinu. Střední cenu, nevybírat značku, ale především stavbu kola k tvé postavě.

Ar

Katuš, bohužel Olpran není to co byl když kdysi dávno začínal. Dnes je jeho kvalita více než žalostná.
Rozhodně nekupovat kolo v marketu, ale v prodejně tomu určené a kde ti prodají kolo podle tvé velikosti a ne jako v marketu kde jsem nedávno viděl jak mladá paní chtěla koupit kolo a měřila kolem 160 cm a nutili ji kolo velké 21" . Kolo je nejlépe odzkoušet, ona geometrie rámu se u výrobců nepatrně liší a ne každé kolo ti prostě padne. Rozhodně bych se zaměřil na značková kola jako je Merida, Specialized, Kellys, Mongoose atd atd. Těch značek je pměrně dost velký výběr. Vyhnul bych se značkám jako je právě Olpran, Leader Fox a dalším „marketovým“ kolům.
On ten rám je hodně důležitý, hlavně aby sednul a byl kvalitní. Hlavní je nekupovat kolo jen podle ceny. Protože kola kolem 5–7 tisíc to je oprvdu šílené. To jsou kola s prastarou geometrií rámu a komponenty co se nato „navlíknou“ to je prostě odpad.
Jestli chceš nějakou kačku ušetřit tak kupovat kolo loňského nebo předloňského modelu. Ty kola jsou vždy levnější než letošní model se stejnou výbavou.
Nejsem příznivcem treků a crossů pokud jde o kola, se kterými chci jet do terénu. Ty pláště v terénu nikdy nepodrží a vlítnout na jinak zpevněné polní cestě do naplaveného písku s uzkou gumou je fak nepříjemné. Já jsem osobně pro MTB i na toho „bika“ koupíš pláště s nízkým valivým odporem a po silnici poletíš stejně jak na treku (crossu) a v terénu ten plášť alespoň něco podrží.
I když já jsem příznivec „spešlu“ (Specialized) tak dobrá volba je třeba toto kolo za slušné peníze.
 http://www.axit­bikes.eu/index­.php?main_page=pro­duct_info&pro­ducts_id=8964

terry

Jen bych trochu doplnila Alesh. Podle mých zkušeností je důležitévybrat správnou velikost rámu, výšku řídítek apod.
Koupila jsem před pár lety na doporučemí kamaráda – cyklisty a přesto mi nevyhovoval. Řešila jsem to pak změnami nástavce na řídítkách atd. Je dobré si pár vyzkoušet, trochu se projet.

Drahuška999

Já jsem si vždycky jízdní kola vybírala jen a pouze podle toho, jak je mi pohodlné a zda je levné… Zbytek se přeci jen dá vždy vyměnit, že ? 🙂 Jinak, jestli byste někdo měl zájem o levná jízdní kola, tak se určitě mrkněte zde na tuto stránku – https://www.cy­klosvec.cz/ko­la … Je to dobrý eshop a my už odsud bereme hrooozně dlouho 🙂