Achilles

Podle čeho se arabská říše rozdělila na emiráty a chalífáty? Jaké území ovládal emír a jaké chalíf?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si projít odkazy z Google – Historie

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/C%C3%B3rd­obsk%C3%BD_cha­l%C3%ADf%C3%A1t

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Al-Andalus

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Si­cilsk%C3%BD_e­mir%C3%A1t

Další odpovědi
Lucijej

Jako emirát se označuje oblast vlády emíra. Emirátem je provincie, která je spravována princem (region Saudské Arábie, která podléhá emírovi se také nazývá emirát). V arabském jazyce označuje tento výraz všeobecně část území, která je pod kontrolou vládnoucí třídy.
Příkladem jsou Spojené arabské emiráty: jsou svazem sedmi nezávislých emirátů, kterým vládne vždy buď šajch, nebo emír.

Chalífát znamená vládu chalífy, hlavy Ummy, muslimské obce. Původně to byla nejen náboženská instituce, ale i státní útvar zahrnující prakticky veškerá území ovládaná muslimy. Vznikl 9. června 632, když se Abú Bakr stal prvním chalífou. Zanikl 10. února 1258 dobytím Bagdádu mongolskými vojsky. Jako duchovní instituce byl obnoven 9. června 1261 v Egyptě a zrušen 3. března 1924 v Turecku poté, co dynastie Osmanů, na kterou mezitím funkce chalífy přešla, ztratila svou politickou moc.
V polovině 8. století, kdy dosáhl svého největšího územního rozmachu, sahal chalífát od Pyrenejského poloostrova přes severní Afriku a blízký východ až k řece Indu. Už v prvních letech své existence dokázal zcela dobýt Sásánovskou říši v Persii a Byzantskou říši připravil o většinu jejích území v Africe a Asii. Arabským výbojům v tomto období se podrobně věnuje článek islámská expanze

Zdroj: teta Wiki