Pod čím je v trestním zákoníku definován únos?

Nejlepší odpověď
standa

Záleží na mnoha souvisejících okolnostech, trestní zákoník má několik ustanovení, která lze použít na „únos“, např. :

§ 168/1 Obchodování s lidmi
Kdo(…)ukryje, zadržuje(…)dítě, aby ho bylo jiným užito(…)

§ 170/1 Zbavení osobní svobody
Kdo jiného bez oprávnění uvězní nebo jiným způsobem zbaví osobní svobody, bude potrestán(…)

§ 171/1 Omezování osobní svobody
Kdo jinému bez oprávnění brání užívat osobní svobody, bude potrestán(…)

§ 172/1 Zavlečení
Kdo jiného(…)zavleče do ciziny(…), bude potrestán(…)

§ 174/1 Braní rukojmí
Kdo se zmocní rukojmí a hrozí, že ho usmrtí (…) s cílem donutit jiného, aby něco konal(…)bude potrestán(…)

§ 175/1 Vydírání
Kdo jiného násilím(…)nutí, aby něco konal(..)bude potrestán(…)

§ 200/1 Únos dítěte a osoby stižené duševní poruchou
Kdo dítě(…)odejme z opatrování(…)bude potrestán odnětím svobody

DOPLNĚNA:

To Dodopolasek:

§ 216 trestního zákoníku, platného do 31.12.2009 = § 200 stávajícího zákoníku

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast2h2d1­.aspx

Další odpovědi
GM

Co blbneš s tím únosem?

Dodopolasek

§ 216 tr. zákona

tady je ale výslovně mluveno o dítěti nebo nebo osobě duševně nedostatečně vyvinutou.

U normální dospělé osoby je to snad omezováníosobní svobody.