cappuccino

Pocitujete nejak nedostatek leku?

Dlouho jsem nebyla v lekarne, ale minuly tyden jsem zaznamenala, ze se lide dozaduji leku, tech uplne obycejnych bez predpisu, a vsude jim rikaji NE!
Bohuzel je Evropa v tomhle smeru nesobestacna a obavam se, ze ten problem muze narustat.
Jak to vidite vy?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Nemám s tím téměř žádnou zkušenost. Stalo se mi asi 2×, že mi nabídli jiný lék se stejnou účinnou látkou. Viděla jsem ale v lékárně, že se lidé dožadují toho, co je na receptu. Lékárníci s přehledem nabídli ten lék do 24 hodin, protože ho museli objednat.
Jako ve všem, důvodem je chamtivost. Léky se raději vyvezou z republiky, než by se distribuovaly tady.
Co se týče soběstačnosti, globální politika je taková, aby nikdo nebyl soběstačný. Vstupem do EU do toho ještě víc hodili vidle.
Vždycky se ve mně vaří krev, když vidím v obchodě běžné potraviny z druhého konce světa, a potom poslouchám, jak se kvůli ekologii mám vzdát spalovacího motoru a letecké dovolené 1× za rok.
Pro šťouraly – potravinami nemyslím jižní ovoce, mořské ryby a pod. Myslím tím třeba maso z Jižní Ameriky nebo vajíčka z Litvy.

Další odpovědi
da ny

NE
Možná nejsem „dobrý vzorek pacienta“ 😉
Kapky na NT měly výpadek před rokem jen krátce.
Euthyrox je stále k mání.
U Stadamedu váhám, jestli ho mám vůbec brát 😉 Ten je stále.
Bez ATB se obejdu i bez antivirotik.
Pacienti si většinu léků v lékárně dostanou. Nemocniční je zásobená dobře.
Jen doplněk, který mi předepisuje hematolog, na trhu chybí. V potřebné síle.
K mání je náhrada, která se hůř vstřebává a místo 1 tbl. denně, užívám 2.
de o mix železa a kyseliny listové. Vitamín B12 gamma, od něj na RP., také mám.
Vitamíny a minerály mám z jiných zdrojů.
JUKL a příroda funguje (co tu a tam potřebuji).

Drap

Nejen volných léků ale i těch na předpis. Z minulé návštěvy lékaře: Napíše mi léky které potřebuji. Oběhnu 15 lékaren v blízkém i dalekém okolí a léky neseženu. Doktor napíše jiný lék a kolečko po lékárnách se opakuje. Až na třetí pokus jsem našel lékarnu kde lék malí, ale podle slov lékarnice, také brzy dojde.

Rokio

Naopak cítím, že jich je nadbytek. Beru jich strašně moc. Přitom jsem mladý člověk.

df

Ne

elkon

Nestarám se o jiné, s mými dvěma léky nemám problém.

Pepa25

Nepociťuji. Jen jednou: kdysi jsem si chtěl koupit Endiaron a nebyl, ale nakonec jsem zjistil, že ho nepotřebuji, že mi stačí aktivní uhlí.

cappuccino

Ono taky hodne zalezi na tom, kde bydlite. Ve velkych mestech nebo v nemocnicnich lekarnach je situace asi jina.
Drap: Mne, kdyz reknou, ze lek objednaji, tak si najezdim 40km. A nejde jen o pohonne hmoty, ale i o investovany cas!!
Ja uz ted radeji predem telefonuji nebo pisi maily! A i tak se mi stane, ze pak prijedu a stojim pred zavrenymi dvermi, protoze maji z technickych duvodu zavreno!

@Rokio: nadbytek je asi leku, co ty uzivas, ale ne leku v lekarne!

Ametyst

Nevím, proč mi tak zatrne, když slyším „dětský Nurofen“.

da ny

Ametyst.
Nurofen, dětský (sirup) i pro dospělé, je nyní, v každé drogerii.
Léčivá látka: Ibuprofenum.
Sodná sůl kroskarmelosy, natrium-lauryl-sulfát, dihydrát citronanu sodného, kyselina stearová, koloidní bezvodý oxid křemičitý, sodná sůl karmelosy, mastek, arabská klovatina usušená rozprášením, sacharosa, oxid titaničitý, makrogol 6000, černý inkoust (šelak, černý oxid železitý (E 172), propylenglykol).
https://www.su­kl.cz/download/spc/SPC28­998.pdf
MNOHEM HORŠÍ je, že lidé do sebe horem dolem DOBROVOLNĚ i z honby po ceně cpou
tuky a „rostlinná másla“, cpou ropné výrobky, tuky.
Dobrovolně, z nezájmu a neznalosti sobě a dětem ničí cévy.

Pepa25

da ny: škoda, že se v diskusi nedá dát palec nahoru.

Ametyst

Cappuccino, s Tvou otázkou jsem si vzpomněla na ekologické aktivisty "Just stop oil ". Výzva "Stopněte ropu hned. "Řádí na silnicích, které blokují, ničí zaparkovaná auta ap. Určitě nevědí, že se většina léků vyrábí z ropy, a syntetické textilie nebo mobily by vůbec neměli, nebýt ropy.