LiCCaLi

Platí Pascalův a Archimédův zákon také v beztížném stavu, např. v prostoru umělé družice Země?

Nejlepší odpověď
Edison

Upřesním Keplera: Platí samozřejmě oba zákony. Podstatné jsou síly, které se v mikrogravitaci blíží nule. Tedy je potřeba je taky tak do příslušných vzorců dosadit. Nulová hodnota veličiny nezneplatňuje zákon jako takový.

Další odpovědi
Dochy

Zákony platí a kdybys spáchal nějakou obdobu gravitace klidně působením odstředivky (což je jeden z uvažovaných způsobů „generování“ gravitace pro delší kosmické cesty) tak se i ten Archimédův bude moci plně projevit.

aliendrone

Jo. Jen dodám k Edisonovi a Dochymu – už samotná definice jsou jasné.
Archimedův zákon: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno hydrostatickou tlakovou silou, jejíž velikost se rovná tíze kapaliny tělesem vytlačené. V podmínkách beztíže (nebo mikrogravitace jako na družici) jen dosadíš příslušné hodnoty > nulová tíže kapaliny > nulová výtlačná síla, zákon PLATÍ i když těleso není tíhou kapaliny vytlačováno.

Je to podobné, jako když jedno jablko stojí 2 koruny (kéž by), 2 jablka tedy stojí 4 koruny > kolik stojí 0 jablek? Nic. ;) :D :D

A Pascalův zákon se na tíži už vůbec neohlíží. :)

Kepler

„Jestliže na kapalinu působí vnější tlaková síla, pak tlak v každém místě kapaliny vzroste o stejnou hodnotu.“ Jinými slovy: tlak se v kapalině (ale i plynu) šíří všemi směry. Pokud je jedinou tlakovou silou gravitace, pak ani v kapalině žádný tlak nevzniká. Pokud ale tlak vyvineme třeba pístem, pak Pascalův zákon platí.
Archimédův zákon funguje jen v podmínkách gravitace.

EKSOT123

Mimo otázku: Kepler mě inspiroval-nakousl ještě druhou věc s tím tlakem.
V praxi by se zřejmě voda v beztíži díky povrchovým silám sama vyplazila z nádoby a obalila ji ze všech stran. Pokud by se k tomu přidalo ještě vakuum, začla by vřít a rozutekla se. Zajímave experimenty s vodou a gyroskopem v beztíži:
 https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ZahupUBQGUk

Kepler

Edison, alien: ale archimédův zákon vznikl a má aplikaci jen za stavu gravitace, ne? V beztíži neexistuje síla, která by tě z kapaliny vytlačovala. To je totéž, jako bys chtěl uplatnit zákony aerodynamiky ve vzduchoprázdnu.

Dochy

Už jsem napsal ve své odpovědi. Gravitaci můžeš klidně nahradit odstředivou silou a pak si klidně můžeš začít vytlačovat… Třeba centrifugou, jejíž kabina by obíhala třeba ve vzdálenosti 20m od stanice. Gravitace jako taková není nutná… i když vlastně… Na oběžné dráze ISS je vlastně gravitační pole téměř stejně silné jako na povrchu Země. Jen je kompenzováno právě odstředivou silou způsobenou pohybem stanice ve stavu volného pádu 😉

Edison

Přesněéééé tohle jsem chtěl zmínit.

Edison

Aplikace a platnost jsou ovšem dvě různé věci. Např. ohmův zákon taky platí, i když je zdroj bez napětí, nebo když je obvod přerušený.

aliendrone

Kepler>>> JJ, je to tak jak píše Edison v komentu výše, potažmo já o těch jablkách v odpovědi. Platnost zákona tím není narušena. Nicméně já jsem se ohrazoval proti „Pokud je jedinou tlakovou silou gravitace, pak ani v kapalině žádný tlak nevzniká.“ Zkus si s běžnou ponorkou sestoupit do hloubky cca 2000m. Nebo radši ne, už teď slyším ten strašlivý nářek ženštin, kterým budeš chybět. ;) :D

aliendrone

Kepler>>> I ty jeden… Za všechny ponorkáře a potápěče děkuje aliendrone! ;) :)

Edison

A víte, jak zněj oba tyto zákony dohromady? Ne? Fak ne??? „Těleso ponořené do kapaliny se rozpíná všemi směry stejnou silou.“ 😁 😁

aliendrone

Edison>>> A tyč do vody ponořená, vypadá jeko nalomená ze všech stran, ze kterých se díváš! ;) :D

Edison

Ááááno… Přesně tak! 😁 Už začínáš chápat alternativní fyziku!! 😁