Avatar uživatele
LiCCaLi

Platí Pascalův a Archimédův zákon také v beztížném stavu, např. v prostoru umělé družice Země?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone, EKSOT123, Zvidatel před 1434 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Edison

Upřesním Keplera: Platí samozřejmě oba zákony. Podstatné jsou síly, které se v mikrogravitaci blíží nule. Tedy je potřeba je taky tak do příslušných vzorců dosadit. Nulová hodnota veličiny nezneplatňuje zákon jako takový.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Zákony platí a kdybys spáchal nějakou obdobu gravitace klidně působením odstředivky (což je jeden z uvažovaných způsobů „generování“ gravitace pro delší kosmické cesty) tak se i ten Archimédův bude moci plně projevit.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Jo. Jen dodám k Edisonovi a Dochymu – už samotná definice jsou jasné.
Archimedův zákon: Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno hydrostatickou tlakovou silou, jejíž velikost se rovná tíze kapaliny tělesem vytlačené. V podmínkách beztíže (nebo mikrogravitace jako na družici) jen dosadíš příslušné hodnoty > nulová tíže kapaliny > nulová výtlačná síla, zákon PLATÍ i když těleso není tíhou kapaliny vytlačováno.

Je to podobné, jako když jedno jablko stojí 2 koruny (kéž by), 2 jablka tedy stojí 4 koruny > kolik stojí 0 jablek? Nic. ;) :D :D

A Pascalův zákon se na tíži už vůbec neohlíží. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

„Jestliže na kapalinu působí vnější tlaková síla, pak tlak v každém místě kapaliny vzroste o stejnou hodnotu.“ Jinými slovy: tlak se v kapalině (ale i plynu) šíří všemi směry. Pokud je jedinou tlakovou silou gravitace, pak ani v kapalině žádný tlak nevzniká. Pokud ale tlak vyvineme třeba pístem, pak Pascalův zákon platí.
Archimédův zákon funguje jen v podmínkách gravitace.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
EKSOT123

Mimo otázku: Kepler mě inspiroval-nakousl ještě druhou věc s tím tlakem.
V praxi by se zřejmě voda v beztíži díky povrchovým silám sama vyplazila z nádoby a obalila ji ze všech stran. Pokud by se k tomu přidalo ještě vakuum, začla by vřít a rozutekla se. Zajímave experimenty s vodou a gyroskopem v beztíži:
 https://www.y­outube.com/wat­ch?v=ZahupUBQGUk

před 1431 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Edison, alien: ale archimédův zákon vznikl a má aplikaci jen za stavu gravitace, ne? V beztíži neexistuje síla, která by tě z kapaliny vytlačovala. To je totéž, jako bys chtěl uplatnit zákony aerodynamiky ve vzduchoprázdnu.

před 1434 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Už jsem napsal ve své odpovědi. Gravitaci můžeš klidně nahradit odstředivou silou a pak si klidně můžeš začít vytlačovat… Třeba centrifugou, jejíž kabina by obíhala třeba ve vzdálenosti 20m od stanice. Gravitace jako taková není nutná… i když vlastně… Na oběžné dráze ISS je vlastně gravitační pole téměř stejně silné jako na povrchu Země. Jen je kompenzováno právě odstředivou silou způsobenou pohybem stanice ve stavu volného pádu 😉

před 1434 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Přesněéééé tohle jsem chtěl zmínit.

před 1434 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Aplikace a platnost jsou ovšem dvě různé věci. Např. ohmův zákon taky platí, i když je zdroj bez napětí, nebo když je obvod přerušený.

před 1434 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Kepler>>> JJ, je to tak jak píše Edison v komentu výše, potažmo já o těch jablkách v odpovědi. Platnost zákona tím není narušena. Nicméně já jsem se ohrazoval proti „Pokud je jedinou tlakovou silou gravitace, pak ani v kapalině žádný tlak nevzniká.“ Zkus si s běžnou ponorkou sestoupit do hloubky cca 2000m. Nebo radši ne, už teď slyším ten strašlivý nářek ženštin, kterým budeš chybět. ;) :D

před 1431 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Kepler>>> I ty jeden… Za všechny ponorkáře a potápěče děkuje aliendrone! ;) :)

před 1434 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

A víte, jak zněj oba tyto zákony dohromady? Ne? Fak ne??? „Těleso ponořené do kapaliny se rozpíná všemi směry stejnou silou.“ 😁 😁

před 1434 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Edison>>> A tyč do vody ponořená, vypadá jeko nalomená ze všech stran, ze kterých se díváš! ;) :D

před 1434 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Ááááno… Přesně tak! 😁 Už začínáš chápat alternativní fyziku!! 😁

před 1434 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek