Savier

Pivo je tekutý chleba?

Jak a proč vzniklo toto přísloví?

Odpovědi
paul1

Jeden známý říká pivu chmelová polévka. 🙂

Filip84

V pozdním středověku a za humanismu (renaissance).

Základem středověkého jídelníčku byly kaše, a ano, dosti často se vařily i z píva. Ale to středověký pívo, to nebylo pívo jako dneska, byla to kašovitější, kalnější tekutina a obecně se neředilo, takže bylo „mocne“ (málokterý pivovar vaří pívo 10°, 11°, 12°, atd. Obvyklé je uvařit jedno pívo „mocne“, no a to pak naředit vodou na požadovaný obsah rozpuštěných látek v mladině, eo ipso, stupňovitost).

Obecně, tedy, bylo středověký pívo sytější, no a taky mocne, takže jsi si musel zvykat, abys nebyl namrdaný po dvou litrech. Ale to nevadilo, pívo se pilo od kojeneckého věku, takže: jsi si zvykl. 👌😅