kefud

Píchání inzulínu po jídle?

Píchám si 4× denně inzulín většinou před jídlem, stane se mi, že občas zapomenu tak si píchnu dávku po jídle.Zajímal by mne názor někoho z diabetiku zda to vnímají jako velkou chybu či jen malý nedostatek, případně je jedno zda si píchnete před či po jídle?

Nejlepší odpověď
Drap

V takovém případě si píchnout co nejdříve po jídle. Nezáleží na tom, jak to kdo vnímá. Důležité je, jak to vnímá tvé tělo. Dobře to neni, ale to přežiješ. Každému diabetikovi se občas stane. Pokud potřebuješ vědět, jak na tom právě jsi, tak se změř.
Asi tě to sice nepotěší, ale jsem na tom podobě a několikrát se i to také stalo.

Další odpovědi
cochee

Tak samozřejmě raději pozdě než vůbec, ale už se ti v organismu míjí pojídelní glykemická špička s maximální hladinou inzulinu. Na tohleto se ale zeptej samozřejmě své/-ho diabetoložky/di­abetologa, předpokládám, že si insulin neordinuješ sám a lékař/-ka ví nejlépe, jak sladit jídlo s tvým konkrétním insulinem (zde „sladit“ není samozřejmě přidávat cukr, ale od slova ladit 🙂 ) a jak se zachovat při jakém časovém zpoždění insulinu oproti jídlu. Správné je si píchnout cca 15 min před začátkem jídla.

Zdroj: https://www.cu­krovka.cz/jak-aplikovat-inzulin

Mravenec

Jedná se o vcelku důležité informace pro život a zdraví, které bych neřešil na diskuzních fórech, ale s odborným lékařem.

aliendrone

4× denně? Hmm, to asi nepůjde o bazální íčko, ale o nějaký rychlík (rapid), že? No, na každý pád by tě měl poučit tvůj lékař, brnkni mu. V nouzi přečti příbalový leták, ale pokud máš nějakou spešl léčbu, tak s ohledem na možné kontraidikace (s prášky) je jediná jistota tvůj diabetolog, nespoléhoj ani na lékárnu. Ale souhlasím s tím, že lepší pozdě, než vůbec. Pamatuj, často íčka VYŽADUJÍ jistou minimální prodlevu mezi aplikací, jinak hrozí hypoglykemie! Chápu, že se ti nechce lézt k felčarovi (to se snad chce jen hypochondrům), ale tohle je NUTNÉ pořešit a jak píši, tak stačí mu jen brnknout. 🙂