mmartina

Pátrám po původu příjmení Martínek. Děkuji za informace.

Odpovědi
hanulka11

Příjmení mohlo být odvozeno z osobního jména Martin (z latin. Martinus, což je přídavné jméno ke jménu Mars = bůh války = Martův, zasvěcený bohu Martovi). Příjmení ovšem mohlo být odvozeno také z lidového pojmenování pro výtržníka (= martínek). Původně se jednalo o přezdívku čeledína, který na svátek sv. Martina neměl místo.

Zdroj: podle …ptejte se knihovny

Drap

Myslím, že tady neni nutno příliš pátrat. Od malého Martina. Zřejmě byl někdo z předků mebšího vzrůstu a jmenoval se Martin.