jirka F

Označili byste současné deště za lijáky, nebo spíše normální pršení?

Když se dívám z okna, tak vidím jen déšť a obyčejné pršení, ale mohu se mýlit.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ne, nejde o lijáky, ale o déšť – vytrvalý (dáno jeho délkou v řádu hodně hodin, byť místy s přestávkami) a vydaný (dáno úhrnem schrážek v mm/6h nebo mm/24h).

Další odpovědi
Drap

Běžné pršení, pro červen kromě několik posledních let, spíše tzypické.

aliendrone

Ani děštěm bych to nenazval, spíš poprchává. Není načase začít řvát, že ekoteroristé nám svými „ekoopatřeními“ kazí léto? V minulých letech (pro někoho pěkných letních) vřískali, že vedra jsou markantní důkaz globálního oteplování. Pokuazovali na přirozený úbytek spodní vody (taktéž pochopitelný, když nepršelo) jako na další důkaz atd. Celkem by mě zajímalo, na co budou poukazovat nyní. Žeby na globální ochlazování v důsledku „nedostatečné ekologičnosti“? ;) :D :D

Hufnágl

Počasí se vrátilo do starých norem. Podívej se na počet letadel, která v tuto chvíli přelétává nad naším územím. Prostě počet jako za „zlaté“ éry

Zdroj: https://www.flig­htradar24.com/

Dochy

Tak u nás zatím spíše jen poprchávalo. To ale neznamená, že je to tak po republice všude. U nás poprchává, ale tam co se jim nad vesnicí zastavila bouřka asi budou mít trochu jinou zkušenost. Když ona ta bouřka a déšť obecně může být dost lokální záležitost. Ani není vyloučeno, že při jízdě autem během několika málo kilometrů se Ti několikrát prostřídá suchý a mokrý pás silnice…

Pepa25

Hufnágl: déšť nemá s letadly nic společného 😉

jirka F

aliendrone: přečti si tento překlad článku o hrozícím solárním minimu a tím že tedy opravdu ale opravdu žádné ochlazování nebude:https://transla­te.google.com/tran­slate?sl=en&tl=­cs&u=https%3A%2F%2Fcli­mate.nasa.gov%2Fblog%­2F2953%2Fthere-is-no-impending-mini-ice-age%2F

aliendrone

jirka F>>> Jen jsem si dělal prču, ale asi to není hned z první zřejmé. ;)
Nicméně tvrdit, že opravdu, ale opravdu nebude globální ochlazování je poněkud nemístné. Známe spoustu mechanismů, které to zvládnou (a v minulosti některé již ZVLÁDLY). Kupříkladu „nukleární zima“ (rázem by poklesla povrchová teplota planety dokonce o DESÍTKY stupňů), různé geologické příčiny (velká sopečná aktivita – pravděpodobná příčina největší extinkce [perm-triaské], kdy vyhynulo asi 90% všech druhů) či dokonce extraglobální (dopad asteroidu – známé vymírání [nejen] dinosaurů na konci druhohor) > v konečném důsledku může mít podobný efekt, jako nukleární zima.

A takové nesmírně prudké ochlazení může proběhnout během pouhých několika let, takže by si tím „zaručeným oteplováním“ (ať je již jeho příčinou člověk, Slunce, příroda [blížíme se k vrcholu interglaciálu, kupříkladu ve vrcholném stádiu toho mindel-risského u nás rostly palmy – jen tak na okraj] nebo kombinace různých faktorů bych byl opatrný a raději bych to „nechal koňovi“, páč má větší hlavu. ;) :)