Helikáza

Jak je možné, že ladička, je-li přiložena ke spánkové kosti, rozvibruje kostní struktury, a nevede produkci zvuku?

Krásný dobrý den všem.

Vysvětlila by mi nějaká dobrá duše, jak je možné, že ladička přiložená ke kosti spánkové rozvibruje kostní struktury (využíváno k testování kvality vedení zvuku kostí a nikoliv vzduchem) nevede i produkci zvuku zachytávaného bubínkem? Je to kvůli poloze umístění ladičky vzhledem k zvukovodu? Ale zvuk se stejně může v místnosti od něčeho odrazit a dále doputovat do zvukovodu a rozkmitat i bubínek (?)
Moc děkuji !

Odpovědi
Kepler

Rozkmitání struktury kostí přirozeně chvění produkuje, ale ne vzduchu. Je to zvuk šířený vedením. Ušní bubínek zachycuje pouze chvění vzduchu. Zvuk ladičky tedy můžeš slyšet jak bubínkem, tak i vedením kostí. Jen nerozlišíš zdroj.

Justin1

Nedokážu dát zaručenou odpověď, ale viděl bych to tak, že ušní bubínek zachycuje zvukové vlny ve formě změn tlaku vzduchu, ale vibrace kostí vyvolané ladičkou se na něj nepřenášejí nebo jsou příliš slabé na to, aby ho taky rozvibrovaly. Zvuk vibrující ladičky je slabý, téměř neslyšitelný, pokud není zesílen rezonanční skříňkou, do které se ladička zapíchne a u které nastává rezonance právě při frekvenci, se kterou vibruje ladička. V kostech asi nenastává rezonance potřebná pro zesílení kmitů ladičky na slyšitelnou úroveň.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.