Avatar uživatele
Kepuč

Opravdu má polština ke staročeštině blíž než čeština?

Kdysi jsem to někde četl při hledání středověkých knih

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? ten který je, annas, briketka10, Agneta před 2051 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je třeba vycházet z toho, že základem slovanských jazyků byla praslovanština, , kterou jazykovědci rekonstruovali na základě podobnosti slovanských jazyků Pomoc tedy poskytla staroslověnština, i když je to sestra ostatních slovanských jazyků.

Během vývoje docházelo k různých hláskovým změnám, které se liší podle toho, zda jde o jazyky jiho-, západo- či východoslovanské. Je to velmi složitý a dlouhodobý proces, v němž se ustálily podoby jazyků.

Při formování jednotlivých jazyků se začaly prohlubovat rozdíly vlivem stěhování do nových sidel, takže docházelo k dalším hláskovým změnám. a praslovanština se rozdělila na tři uvedené skupiny. Pokračovaly další hláskové změny...

Čeština a polština jsou oba jazyky západoslovanské, tudíž společné znaky je spojovaly v praslovanštině - např. jery, nosovky, přehlásky atd.

Ve staročeštině, tedy i staropolštině se už jazyky odlišovaly, i když některé některé příbuzné jevy se zachovaly.

Ale nedá se říct, že by polština měla blíž ke staročeštině než čeština.

V češtině se uskutečnilo od existence praslovanského jazyka víc hláskových změn než v polštině, takže jistým způsobem má polština blíž k praslovanštině než čeština..

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost