Avatar uživatele
Zlatý

Opravdu lidi degenerujou?

Taky máte pocit, že čím více máme technologií a nástrojů pro práci s informacemí, čím více máme informačních zdrojů, čím více je dostupných relevantních zdrojů, čím technologičtější máme mladé lidi a jejich "hlad" po informacích... tím méně jsou schopni (nebo ochotni) informace vyhledávat, třídit, zpracovávat, myslet nad nimi, nebo jsou jen líní...?

K tomuto zamyšlení mě vede to množství otázek, na něž existuje tolik relevantních zdroů, mnoho jich je zmíněno zde...

O schopnosti položit dobrou otázku, nebo aspoň dobře formulovanou už ani nemluvím.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Já si nemyslím, že lidi degenerují. Pokud se mám omezit na zdejší prostředí, pak tady jsou účastníci pěti druhů:

1. Neumí si informace vyhledat
2. Jsou líní si je vyhledat
3. Nemají šanci problematiku pochopit díky omezenému vzdělání
4. Jen tady tapetují a baví se
5. Honí se za body

Určitě by se dalo těch kategorií najít víc. To ale neznamená, že nemají právo tady fungovat a dostat odpověď. Je jen na nás, jestli máme tu chuť odpovídat.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Podle mě je to možná pravda, ale nedával bych vinnu (jen)technologiím a modernizaci, ale hlavně lidem samotným (stát, školství, výchova, rodiče a celá společnost, tj ten stát), a to co dělají. Vše totiž záleží na tom jak se chováme atd.(myšlení, zvyky, tradice, sebekontrola, aj.), technologie nás samozřejmě hodně ovlivňují, ale jen protože jim to dovolíme, stejně tak by nás mohlo ovlivňovat třeba úplně něco jiného a třeba i ve stejné míře.

Ve Spartě považovali obchod, peníze atd za zlo, že to lidí kazí, změkčuje, ovlivňuje, tak to ze svého města vypudili (hlavní degenerací pro lidi pro ně byly tyto věci). Jinde zase považuji válku a válečně zaměřený stát za degeneraci (jako byla třeba zase Sparta), takže se třeba vůbec nevěnovali této činnosti (včetně otužování a posilování těla).
Btw obchod a dokonce i měna by se daly té době (totiž starověku) nazvat něčím moderním, včetně ekonomického rozkvětu, který s sebou přinesl i nové vynálezy, technologie, zlepšování úrovně života ve většině ohledech atd. (A tím by se vlastně za tu degeneraci daly označit třeba i peníze, protože ty způsobují tu modernizaci, rozkvět technologií atd. I zde záleží jen na úhlu pohledu. Za faktor, který způsobuje degeneraci by se dalo označit leccos, ale jestli je tomu skutečně tak....).

Pokud lidí degenerují, můžou za to lidí samotní (a to, co lidí vychovává, udává celý jejich směr, životní úroveň, veškerou filosofii a prostě všechno je stát, to jak se řídí - tzn. hlavně jeho forma). Nejvyšší společenství lidí, která organizuje (řídí) celou jeho funkci je stát, protože zasahuje do všech aspektů života.

I technologie vytváří lidí, udávají jak moc na nás budou působit, zasahovat do našich životů, ovlivňovat. Vše je to jen na (o) lidech, a co sami dovolí. Jak moc budou technologie rozšířené, tak na tom vůbec nemusím záležet, ale na lidech a na tom jaký k tomu budou mít přístup (ty lidi ovlivňuje/vychovává, stará se o ně ten stát).
Takže případnou degeneraci si lidí způsobují sami (skrze stát, který je ovšem spravován určitými lidmi a určitou formou).


Avatar uživatele
Zlatý

Podle mne to pravda není. Lidé časem přišli
o některé schopnosti, protože je dnes nepotřebují.

Spolu s vývojem ale získali schopnosti jiné.

Podle mne mají na úpadek (nejen) češtiny značný
vliv ignorantsví, pohodlnost a technologie.


Avatar uživatele
Stříbrný

Ano, je to tak, jak říkáš.

Před dvaceti lety byl maturitní obor stejně těžký jako dnes bakalář. Ještě dříve byly školy ještě více náročné.

Lidé si dnes říkají (zvláště mládí), že je zbytečné se něco učit, když si to můžou najít na internetu.

Vypovídá o tom také fakt, že byla zrušena povinná matematika. Kdyby byla součástí maturitní zkoušky, tak by bylo méně absolventů než dříve.


Avatar uživatele
Zlatý

Další ukázka zbytečné, hloupé chatovací otázky. Hlavně hloupé..


Avatar uživatele
Stříbrný

Degenerují.
Přirozeně se mění.
K degeneraci dochází se změnou /nedostatkem vhodného pohybu a nadmírou nevhodného sportovního zatížení. Změnou životního stylu.
Také lidé leniví, blbnou a hloupnou. Pohodlní a vytrácí se "zdravý selský rozum".
Vytrácí se touha po vzdělání (stěžují si učitelé ZŠ, SŠ). Proč by měli něco znát, až to budou potřebovat, najdou si to na internetu.... Nebo tím někoho pověří. Pak si neumjí ani spočítat výplatu….
Technika a její vymoženosti je pokrokem a do jisté míry „zkázou“ lidstva :)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

DoTazatel: Já vím, že to není ani technologiemi, ani společností, ale především lidmi, co jsou součástí té společnosti a co ty technologie "užívají". Ve smyslu "koukni, co mám"... ale pracovat s tím nemumím/jsem líný/blbý....

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Keplere, já jim ta práva neberu. Taky se snažím jim v tom hledání pomoci... třeba radou, kde hledat.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Tím myslíš to své oblíbené UFTG? To jim moc nepomůžeš.

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Ty sis nešim, že přidávám link na gůgla? Přinejmenším... někdy... :-D Jindy se i rozepíšu... Jindy se jen rozepíšu... Taky mám nárok bejt línej, a udělat z tazatele ňoumu, ne? :-D

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 5200
Zlatý Drap 3305
Zlatý led 2341
Zlatý Kepler 2205
Zlatý marci1 1802
Zlatý ivzez 1397
Zlatý quentos 1293
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý mosoj 988
Zlatý zjentek 937

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.