Waithellin

Proč byla obnovena olympiáda?

Posledních par týdnu se řeší nová letní olympiáda v Tokiu, tak mě napadlo, proč byla na přelomu 19. a 20. století obnovena.
Podle toho, co jsme se učili ve škole, ji zrušili křesťanští vládci Římské říše a po dlouhou dobu to tak bylo.
Nevíte teda proč? Kvůli soutěživosti mezi státy?

Nejlepší odpověď
marci1

Možná, že soutěživost není ten hlavní důvod. 🙂
Jde o olympijskou myšlenku:

Zformuloval ji Pierre de Coubertin ve svém díle Antický ideál tělesné krásy a duchovní dokonalosti – tzv. kalokagathía – posvátný mír (ekecheiría), slavnostní obřady při zahájení antických olympijských her ožívají v nové formě při dnešních OH obohaceny o požadavek rovnoprávnosti všech sportovců bez rasové, politické a náboženské diskriminace, o požadavek demokracie a internacionalismu. Dnešní olympijská myšlenka je v podstatě vyjádřena v základním článku Olympijské charty. Antické olympijské hry avšak byly méně idealistické.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Olympijsk%C3%A9_hry

Další odpovědi
annas

Vložila jsem otázku

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-stal-u-zrodu-novodobych-olympijskych-her-v-kterem-roce-byly-hry-obnoveny

„Kdo stál u zrodu novodobých olympijských her? V kterém roce byly hry obnoveny?“

"Pierre de Coubertin se několik let věnoval studiu tělovýchovných systémů v anglosaském světě. Své poznatky zpracoval v několika knihách a zároveň usiloval o jejich začlenění do francouzského výchovného systému. Když viděl, že jeho literární činnost nevzbudila dostatečný zájem, rozhodl se přejít k činům. V roce 1888 se rozhodl, že obnoví olympijské hry.

Okamžitě začal pro tento záměr shánět podporu v okruhu svých známých a přátel a 25. listopadu 1892 vystoupil s touto myšlenkou veřejně na schůzi k 5. výročí založení Francouzské unie atletických sportů. V roce 1896 se tak konaly v Aténách první novodobé letní Olympijské hry.

Byl uvedený tento odkaz, , který je i v současných odpovědích.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Olympijsk%C3%A9_hry

"Vyvážejme do zahraničí veslaře, šermíře a běžce a hle – uvedeme tím do pohybu svobodný styk, s jehož pomocí zavedeme do krevního oběhu stařičké Evropy myšlenku míru. To mně dává odvahu k tomu, abych s vaší pomocí navrhl obnovení olympijských her, přizpůsobených požadavkům dnešní dob“, pronesl Pierre de Coubertin v roce 1892 na zasedání Unie francouzských společností atletických sportů, kde působil ve funkci generálního sekretáře.

Stejně jako při vzniku antických olympijských her byla, motivem k založení sportovní události myšlenka a poselství míru, stejně jako když Ífitos uposlechl delfské věštby a prosadil dodržování posvátného míru ekecheiria. = posvátný mír „zdržení se rukou od zbraní."

https://ispor­t.blesk.cz/cla­nek/ostatni-olympijske-hry/370978/historie-olympijskych-her-od-reckych-bohu-az-ke-coubertinovi.html

Drap

Ano, z důvodů porovnání a soutěžení a z důvodů hluboké myšlenky.

Daidal

Lepší otázka spíš, proč vůbec byly zrušeny. Křesťané rušili vše dobré a populární, i když něco, co bylo opravdu velmi tradiční a zakořeněné v lidech, tak to přijali za své, do svého náboženství (zvyky, náboženské svátky atd).
Olympiáda byla vždy něco extra a ve starověku ještě víc než dnes. Původně jen pro řecké národy. Po dobytí Řecka Římem to přijali za své, ale bylo to populární v celém starověkém světě a fascinovalo to všechny i ostatní to zajímalo, i když se třeba nesměli účastnit (za Římanů už to tak neplatilo). To zahrnovalo celý helenizovaný svět. Díky Filippovi a Alexandrovi celý Balkán a táhlo se to až daleko na východ. Plus později celý území římské říše.
Období míru, kdy i státy ve válce musely uzavřít příměří, aby se her mohli zúčastnit. Samotné hry sloužily k oslavě a poctě bohů nebo přesněji Dia (protože existovaly i jiné hry než olympijské, jako například isthmické, nemejské nebo pýthické). Obrovská společenská událost spojující lidi, hlavně Řecké kmeny jako jeden národ, symbol jednoty, oslavující i lidské tělo, spojenectví, soutěživost a výherci byli velmi ctěni. Odměnou byla hlavně prestiž a privilegia v jeho městě (osvobození od povinností, všeobecná známost i sláva, dokonce i sochy a podobně – výherci her jsou dodnes známi). Víc jak tsíciletá tradice. Podle dochavných pramenů byly první hry v roce 776 př. n. l., ale pokud budeme věřit pověstem (a ty mívají reálné jádro), tak Olympijské hry údajně založil Héraklés (stejně jako nemejské hry a možná i další). To by odpovídalo asi 14. století před. n. l.
A skutečně se má za to, že nějaké takové hry/závody se v Olympii provozovaly dávno před rokem 776 před. n. l.

Obnovení Olympijských her nebylo žádným překvapením. Byl to řekneme skoro takový logický krok. Velmi populární myšlenka a samotné hry jsou velkou senzací spojující lidi nehledě na státy a národy (už dávno před vznikem mezinárodních organizací, spolků, společenství). Doba už nebyla konzervativní ani fanatická, na scénu se opět vracelo lidské tělo a sporty. Byla už rozjetá archeologie, lidé se opět začali zajímat o vymoženosti starověku, do podvědomí se dostávala touha po ol. hrách. Ty obnovil Francouz Pierre de Coubertin a první moderní olympijské hry se symbolicky konaly v tehdejším Řeckém království, v Athénách. Ale kdyby je ne založil Coubertin, udělal by to někdo jiný.
Já skutečně věřím, že ještě v tomto století se obnoví i ty další hry, než jen ty Olympijské a vzniknou i další věci.
Je jen málo věcí, při kterých se do takové míry spojí a co je tolik fascinuje jako Olympijské hry. Sportovní utkání a soutěže napříč světem v různých disciplínách. Nejen soutěžení, ale i znak jednoty, zábavy, tělesné dokonalosti a překonávání se…
Spíš proč by se neobnovily. Je to skoro jako náboženství :D (to cítění, prožívání, euforie,…). A to říkám jako někdo, kdo moderní Olympijské hry ani nesleduje. Ovšem samotná myšlenka a princip se mi velmi líbí. Ale faktem je, že mě to zrovna neláká vidět. Raději bych kdyby byly trochu víc v tom duchu jako ve starověku.

da ny

„Podle toho, co jsme se učili ve škole, ji zrušili..“
To my jsme se ve 20. století, na ZDŠ učili i o zakladateli moderních olympijských her. ;)
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pierre_de_Cou­bertin

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

quentos

Do POLE PRO OTÁZKU (výstižněji už se to jmenovat nemůže) se píše OTÁZKA.