Savier

Olovo v kohoutkové vodě

Zdravím, mám hrozný strach. Několik let piju vodu z kohoutku a dnes jsem našel článek o tom, že je možnost uvolňování jedovatého olova ze starých trubek 😨 Panikařím a mám strach. Prý je nějaký limit olova ve vodě ale co když to u nás v obci nikdo neřeší a ta voda teče lřes ty olověné trubky? 😰 Pije také někdo vodu z kohoutku? Jsou mé obavy na místě?

Nejlepší odpověď
Filip84

Ve Valašském Meziříčí je to málo pravděpodobné.

Olověné trubky se přestaly používat v 50. letech 20. století. Navíc se, v roce 2013, snížil limit olova v pitné vodě z 25 ug/dm3 na 10 ug/dm3, no a v letech 2011 – 2013 dávalo ministerium pro místní rozvoj dotace až Kč 10,000.00 na domácnost na výměnu olověných trubek.

V každém případě dnešní limit olova v pitné vodě užití olověných trubek ve vodovodním řadu prakticky vylučuje, leda by se z nich už olovo do vodovodního řadu neuvolňovalo, třeba proto, protože jsou porostlé vodním kamenem.

Navíc, ausgerechnet ve Valašském Meziříčí bude úplné minimum domů s vodovodním řadem stavěným někdy za Protektorátu, nebo dřív. To se týká spíš velkých měst.

Další odpovědi
elkon

Nečti kraviny, když víš, že jsi ze všeho „podělanej“ a všemu věříš. Olověné trubky se používaly jen v domovních rozvodech a byly většinou nahrazené pozinkovanými, v posledních letech hlavně plasty. A olověné trubky byly uvnitř potažené vrstvou cínu.

Kelt

Odeber si vodu do láhve a nech si udělat kompletní chemický rozbor a rozbor na baktérie. Zaplatíš a budeš vědět, na čem jsi.

Savier

Kelt: Dobrý nápad! Díky.