Krejcík

Odstupné vs odměna při ukončení prac. poměru – jak se daní a co je lepší?

Dobrý den, byl jsem svým zaměstnavatelem informován, že budu propuštěn z důvodu nadbytečnosti a mám dvě možnosti – buďto přijmout odměnu ve výši 5 platů a ihned skončit a nebo odstupné ve výši 3 platů a další dva měsíce pracovat. Jak se prosím obě varianty daní? A jak je to s podporou v nezaměstanosti na Úřadu práce v obou variantách, pokud bych se chtěl na Úřadu registrovat ihned po ukončení prac. poměru?
Dále by mě také zajímalo, z čeho se odměna a odstupné počítá – průměrný plat či mzda „na papíře“? Pracuji spoustu přesčasů, tudíž je moje reálná mzda o několik tisíc vyšší, než moje měsíční mzda ve smlouvě.
Moc děkuji za odpovědi na mých několik otázek.

Odpovědi
Pepa25

Zdaňuje se to stejně, ale z odstupného se prý neplatí pojistné (to je bez záruky) – výhodnější by tak mohlo být vzít peníze najednou. Z pohledu daní může u větší částky najednou nastat solidární zvýšení daně, ale to se pak vrátí v rámci daňového přiznání.
Na pracák je možné jít hned po ukončení pracovního poměru, ale podpora je odložena.
Pro odstupné je rozhodující průměrná mzda.

Zdroj: https://www.me­sec.cz/clanky/kdy-nemate-narok-na-podporu-v-nezamestnanosti-i-kdyz-jste-registrovani-na-uradu/

Dochy

Bez záruky, ale myslím si, že z pohledu daní je jedno zda dostaneš ty peníze za práci, nebo jen tak. daně se ve výsledku vyúčtovávají ročně a započítávají se tam všechny příjmy – mzda/plat, odměny, odstupné – všechno jeden příjem. Pokud se nechceš hádat o platnost výpovědi, tak je myslím lepší vypadnout hned a máš dva měsíce k dobru, kdy se můžeš zařizovat v nové situaci, hledat si místo apod.
Zda se zaúčtuje smluvní mzda nebo průměrná si nejsem jist.

Emefej

Pokud jde o podporu v nezaměstnanosti, tak ta se v případě vyplacení odstupného odkládá o tolik měsíců, kolik násobků platu jsi jako odstupné dostal.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.