annas

Odkud pocházejí a co znamenají výrazy „sklapni“ a „sraz mu hřebínek“?

Nejlepší odpověď
vagra

„sklapni“ -
Prapůvodní význam tohoto výrazu můžeme najít ve středověku v době rytířských turnajů. V přestávce mezi utkáním se rytíř velmi často bavil s přítomným obecenstvem, dával další příkazy sluhům nebo upozorňoval na nedostatky svého soka. Jakmile zazněla hláška „sklapni", nejenže zavřel pusu, ale hlavně sklopil hledí své přilby a připravil se k dalšímu klání.
„ srazit někomu hřebínek"-
Toto slovní spojení se váže také k rytířským turnajům. Jedním z druhů turnajových her bylo srážení hřebene z přilbice soka. Kdo druhému rychleji „srazil hřebínek", byl vítězem hry. I v dnešní době je ten, komu byl hřebínek sražen, poražený.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:8U-yGNbe3NMJ:www­.zdarskevrchy­.cz/historie-a-tradice/2357+sra­zit+n%C4%9Bko­mu+h%C5%99eb%C3%AD­nek&cd=4&hl=cs&ct=clnk&g­l=cz&source=www­.google.cz

Další odpovědi
rynek878

sklapni-buď zticha
sraz mu hřebínek-dej mu za vyučenou,aby si nemyslel,že je tu panem