Avatar uživatele
Zlatý

Odkud a kdy přišli předkové do naší vlasti? Existoval vůbec Krok?

Četla jsem v časopise titulek, že v pověstech A. Jiráska často zapracovala fantazie.
Historie se stále přehodnocuje. Co jsem se učili, není většinou pravda.

Nevíte o zdroji?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Učili sme sa podľa Jiráskových povestí, aby sa podporovalo vlastenectvo, prikrášľovaním o mierovej "holubičej" povahe Slovanov.
"Nemohli" predsa učiť, že starí Slovania boli takí istí ako iný národ tej doby. Boli známi ako výborní bojovníci. Bol to vlastne zväzok slovanských kmeňov, ktorý ustupoval z prietoru medzi Volgou a Dneprom pred presilou východných národov a cestu si musel prerážať silou. Po príchode na dnešné územie Západného Slovenska, Moravy a Čiech porazil domácich Keltov a usadil sa na dobytom území. tu odolával útokom Frankov a Germánov od západu, Rimanov od juhu a ázijských kmeňov Avarov od východu. Po zjednotení kmeňov franským kupcom Samom tu vznnikla ríša schopná udržania sa. Po zániku Veľkomoravskej ríše, sa územie rozdelilo na časti podľa kmeňov žijúcich na nich.
Odvtedy môžme vlastne považovať Kroka, ako jedného z vodcov kmeňa žijúceho v oblasti Řípu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Já jsem narazil při hledání na to,že nás Alois Jirásek, tahal za nos.
Náš praotec se nejmenoval Čech, a tudíž tak nemohl ani pojmenovat naši zemi. V jeho době slovo "Čech" ještě prostě neexistuje!Kronikář Kosmas (asi 1045-1125) praotce nazývá jménem Boehm, které si vypůjčuje u antického historika Tacita (asi 55-115/124 n. l.). Ten ve svém spise Germania zmiňuje, že mezi Hercynským lesem a Rýnem, tedy ve středu Evropy, žijí keltské kmeny Helvetiů a Bójů a jejich území se říká Boiohaemium.
Jméno Čech se objevuje teprve v Dalimilově kronice z počátku 14. století. Podle dnešních jazykovědců vzniká ve 13. století.
Kosmas se o Krokovi sice moc nerozepisuje, ale zmiňuje se o jeho výborné pověsti mezi lidmi. Je to podle něj muž "za těch časů naprosto dokonalý, rozvážný a důmyslný". Na mincích z podmokelského pokladu (objeven r. 1771), jsou podle knihy Keltský svět oxfordského profesora archeologie Barryho Cunliffa (* 1939) vyražena jména keltských vládců a vyskytuje se mezi nimi i Crocco. Kosmas ho pojmenovává stejně.
Takže Krok,byl s největší pravděpodobností Kelt.

Zdroj: http://historicky.blog.cz/en/0 907/5-povesti-z-usvitu-dejin-p od-lupou-byl-knize-krok-kelt-a -premysl-orac-kupec-samo


Avatar uživatele
Zlatý

zde je hodně mýtů a možných pravd

http://historicky.blog.cz/…

a nebo zde

http://www.fenomen.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Kdesi v nějakých materiálech v Srbsku či tam v těch končinách prý vyhledali, že z tohoto území byl vykázán rod Čechův pro násilné jednání jednoho z jeho rodu. Údajně se tento rod odebral směrem na severozápad.
Kdysi se o tom psalo v médiích a mám pocit, že s polštinou, srbštinou a slovenštinou jsou si naše jazyky víc podobné než s ruštinou.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.