Odborná definice slova „úžasný“

Dobrý den, vím je to taková stupidní otázka, né že bych nevěděl co to znamená, ale existuje náká odborná definice slov ? ted přímo konkrétně mám na mysli slovo „úžasný“ …
Kamrád google jaksi neporadil, hledá synonyma a vše ale definici co to slovo vlastně znamená nenašel …

Nejlepší odpověď
annas

Ve Slovníku spisovné češtiny je uvedená tato základní definice:

úžasný – příd. jméno

  1. budící úžas, podivuhodný – ú. dílo
  2. expr., neobyčejně velký, značný, ohromný – ú. rychlost

Vše.

Další odpovědi
kubimi

Možná pomůže výklad bratů Slovákov:

úžasný príd. m.

1. vzbudzujúci úžas;
strašný, hrozný: príval úžasných, trýznivých spomienok (Rys.);
Ozvali sa úžasné výkriky. (Vaj.) Skrslo v nej úžasné podozrenie. (Vaj.);
tragický omyl, spáchaný v úžasnom bludisku dejín (Urb.);
2. expr. veľmi veľký, nesmierny, ohromný: ú-é množstvo, ú-á rýchlosť, ú-é tempo;
ú-á sila;
ú-á bolesť;
3. hovor. expr. výborný, skvelý, znamenitý;
vynikajúci, jedinečný: ú. človek;
ú. talent;
ú. výkon;
úžasne prísl.

1. spôsobom vzbudzujúcim úžas;
strašne, hrozne: ú. hynúť (Krčm.);
pes ú. zavýja;
2. expr. veľmi, nesmierne, ohromne: ú. veľký, ú. silný, ú. rýchly;
3. hovor. expr. výborne, skvele, znamenite, jedinečne: ú. spievať;
ú. sa zabávať;
úžasnosť, -ti žen. r. bás. zried. veľkosť, nesmiernosť: ú. rozletov (Smrek)

Zdroj: slovnik.azet.sk/pra­vopis/slovnik-sj/?q=%C3%BA%­C5%BEasn%C3%BD