Pítr1706

Od kud je monolit na III. nádvoří Pražského hradu? Kolik váží a měří a k jaké příležitosti vznikl?

Nejlepší odpověď
annas

Obelisk, žulový monolit na III. nádvoří, byl postaven v r. 1928 u příležitosti 10. výročí založení republiky podle návrhu Josipa Plečnika, jeho historie však nebyla jednoduchá. Plečnik chtěl umístit štíhlý sloup s věčným světlem na novém širokém schodišti do Rajské zahrady a na vrchu měla být Štursova socha českého lva nad slovenským křížem. Tahanice kvůli slovenským protestům přiměly Plečnika změnit záměr a vybudovat žulový monolit bez sochy. Drahý projekt a transport z Mrákotína u Telče nikdo nechtěl financovat, až jej na své náklady nechal provést prezident Masaryk. Štíhlý monolit (18,2 m, 120 tun) se však při transportu 8. září 1923 zlomil (přetrhlo se ocelové oko kladky při tažení do prvního strmějšího kopce nad Mrákotínem) a byl tesán jiný. Ten však se ukázal být z nekvalitního kamene a tak v r. 1925 byl připraven další monolit, tomu se však odlomila třímetrová špice (z celkových 20 metrů) již v lomu, nicméně byl na Hrad převezen. Na schodiště se nový masivnější obelisk Plečnikovi nehodil, proto byl umístěn na III. nádvoří na betonový zvonovitý základ. V r. 1996 byl vršek osazen ocelovým pozlaceným jehlanem.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:HlI­Cuy_yjgUJ:zho­la.com/praha/cz­.php%3Fst%3Dpra­menyaKasny+Obe­lisk+na+n%C3%A1­dvo%C5%99%C3%AD+Pra%C5%B­Esk%C3%A9ho+hr­adu&cd=1&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

Další odpovědi
BEAES

Název monolitu na III. nádvoří Pražského hradu je odvozen od původu žuly, ze které je zhotoven. Pochází z mrákotínského lomu u Třeště na Moravě. Umístěn sem byl v roce 1928 architektem Josipem Plečníkem u příležitosti 10. výročí vzniku samostatného Československého státu. Váží 112 tun a je 15,5 m vysoký. Zajímavostí je, že první zhotovený monolit se při transportu rozlomil a musel být proto zhotoven nový. V roce 1996 byl vrchol monolitu vyzdoben dvoumetrovou zlacenou ocelovou konstrukcí.