Avatar uživatele
Bronzový

Od kterého roku jezdí vlaky ??

kdy byly vynalezeny ??

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vlaky a železnice byly přítomny v naší historii od počátku roku 1800, ale od svého vzniku prošly mmoha etapami.

Kdo vynalezl vlak?
Richard Trevithick - Lokomotiva Inventor

Richard Trevithick byl anglický inovátor a inženýr, jemuž se podařilo vybudovat jednu z prvních parních lokomotiv.. Veřejnosti představena 1804. Trevithick již v roce 1802 dohlížel na stavbu experimentální lokomotivy u Coalbrookdale, ale není známo, zda se mu to povedlo.

O rok později navrhl lokomotivu pro Samuela Homfray, majitele Penydarren železáren v jižním Walesu. Dne 21.února 1804 byl úspěšný, šlo o první parní vlak na světě.2. Za hlavní představitele parní železnice, je považovaný George Stephenson - vynálezce parní lokomotivy Engine pro železnice.

Anglický vynálezce George Stephenson, vyrobil první osobní parní lokomotivu a projektoval vytvoření mnoha tratí po celé Anglii a Evropě.

V roce 1814 předvedl úspěšně parní lokomotivu, která na kolejích postavených do svahu utáhla osm vozů s nákladem 30 tun. O rok později si ji nechal patentovat. V roce 1823 projektoval první veřejnou železniční trať pro dopravu osob na světě mezi britskými městy Stockton a Darlington (osazena strojem Locomotion). 27. září 1825 ji uvedl do provozu.


http://www.trainhistory.net/
----

Ve 30. letech začaly být železnice podle Stephensonova vzoru stavěny v USA, Francii, Belgii a také v Německu. První železnice v habsburské monarchii zahájila provoz 7. června 1839 mezi Vídní a Brnem.

http://cs.wikipedia.org/…
http://www.sciencemuseum.org.u k/…

O historii železnice u nás se můžete dovědět v odkazu.
http://www.odpovedi.cz/…

Doplňuji:
Ještě jsem našla další zdroj "Časová osa historie železnice"
http://en.wikipedia.org/…

Na Vaši otázku se dá odpovědět různě - železnice obecně - pokusy , železnice pro přepravu lidí pravidelná .- éra železniční přepravy. .

1825 - Stephenson - Stockton a Darlington železnice pomocí parní lokomotivy, přepravoval jen náklad. Cestující pak pomocí koňského povozu.

Teprve v r. 1830 - Liverpool a Manchester - první cestující.
Linka dokazuje životaschopnost železniční dopravy a ve velkém měřítku železniční stavba začne v Británii, a pak se šíří po celém světě.
---
Z toho plyne - i podle dějepisu.com
http://www.dejepis.com/…

1. První železnice na světě pro veřejnou dopravu cestujících byla otevřena roku 1825 mezi Stocktonem a Darlingtonem.

2. První veřejná (mezi)městská železnice mezi Manchesterem a Liverpoolem byla otevřena roku 1830j. Její vlaky měly jízdní řády.

další diskuse

.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Vlak se nerovná lokomotiva. Vlaky jezdily již před vynálezem parní lokomotivy. Vlak múže táhnou i kůň.


Avatar uživatele

Počátkem dějin železnice v dnešním smyslu byl rok 1804, když Richard Trevithick uvedl do provozu první parní lokomotivu. Lokomotiva tehdy měla ještě kola bez okolků. Vedení po kolejích bylo, jak bylo u tehdejších konstrukcí koňských drah Wagonway obvyklé, zajištěno hranou na vnější straně kolejnic.Geometrický princip Wagonway byl v později překonán, u autobusových drah byl ale dále rozvíjen, a hrany vodících lišt se nachází na vnější straně kolejnic. První veřejná železnice zahájila provoz v roce 1825 z Stocktonu do Darlingtonu v Anglii a mimo zboží také poprvé v historii přepravovala i osoby. Kola železničních vozů již měla stejné okolky, jako mají dnešní vozy, a měla dnešní normální rozchod kolejí 1435 mm.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.