dust8

Od jakého roku začal být na světě přítomen trestní rejstřík?

Nejlepší odpověď
annas

1. V různých kulurách a dobách se zlodějům a vrahům např. usekávaly prsty, někdy uši, nos, takže tato znetvořená osoba byla poznamenaná na celý život a vyloučena ze společenství lidí.

V další etapě se cejchovali zločinci, takže byli rovněž snadno rozpoznatelní.

Nejstarší doklady jsou z Ruska z r. 1397. Ale často se všelijak podvádělo, policiie byla celkem negramotná, proto byla evidence primitivní a nedostačující.

První metodou, která umožnila evidenci, byla tz. Bertillonova metoda z konce 19. st. – která pomohla identifikovat velké množství zločinců.

https://books­.google.cz/bo­oks?id=oWxaAgA­AQBAJ&pg=PA146­&lpg=PA146&dq=nej­star%C5%A1%C3%AD+e­vidence+zlo%C4%8D­inc%C5%AF+ve+s­v%C4%9Bt%C4%9B&sou­rce=bl&ots=8VkZ3wMNiv­&sig=ACfU3U0ol59wgE­E1gXy6oofaRmBMA­edrHg&hl=cs&s­a=X&ved=2ahUKEw­jdwqW6qLbiAhWCZVAK­HbdrBRUQ6AEwBXo­ECAkQAQ#v=one­page&q=nejstar%C5%A1%C­3%AD%20eviden­ce%20zlo%C4%8Din­c%C5%AF%20ve%20sv%C4%9Bt­%C4%9B&f=false

Pokračovaly další metody – vše je možné najít v seriálu Dobrodružství kriminilistiky.

2. V Londýně např. nejstarší záznamy o zločincích pocházejí z r. 1811.
https://wave.roz­hlas.cz/na-interaktivni-mape-londyna-se-podivejte-kde-proc-a-jak-kdo-koho-zamordoval-5219073

http://2011-2015.isvs.cz/rej­strik-trestu-vas-eviduje-po-100-let/

3. "Po vzniku ČSR v roce 1922 byla vládním nařízením reformována dosavadní rakousko-uherská struktura evidence soudních provinilců, dosud založená na principu domovské příslušnosti odsouzených osob. Úřady rejstříku trestů byly zřízeny na každém krajském státním zastupitelství. Podle nařízení vlády se stalo státní zastupitelství úřadem rejstříku trestů pro osoby narozené v jeho obvodě. Pro osoby narozené v cizině nebo jejichž rodiště nebylo možné zjistit, bylo příslušné státní zastupitelství v Brně. " atd.