kurec

Od kterého roku se začlo pracovat 5× denně v týdnu a odpočivalo se 2×?

Nejlepší odpověď
seraphico

Od roku 1968. Ovšem i poté občas vyhlašovala vláda tzv. pracovní soboty, kdy lidé chodili do práce a do škol. Postupem času takových sobot bylo čím dál tím méně. Poslední výjimečnou pracovní sobotou byla sobota 11. 3. 1989.

Zdroj: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Pracovn%C3%AD_so­bota

Další odpovědi
Disraeli

Od 1926, kdys tím začal Ford (i kydž i před ním to tak měli jiní, ale ti neudělali takovou pracovní „revoluci“ jako Ford) a chvíli to tak měly jen jeho firmy, pak to postupně převzaly i ostatní společnosti v USA (1929 a později – 1940 to bylo uzákoněno/vešlo v účinnost, 5 dní v týdnu, 40 hodin) a potom se to začalo šířit do světa (někde o řadu let později). I dnes mají někde jen jeddnodenní víkend. Od těch 40. let se to během pár let dostalo do většiny světa.
Takže když to bereme, kde poprvé, všobecně zákonem dané, tak r. 1940 v USA. U nás r. 1968.

Viktorie II.

Od jakého? Tenkrát to byl výjimečně teplý rok.

GM

Pamatuji si zimu 1969, i v Brně napadlo hodně sněhu a do školy jsme chodili v sobotu ob týden.

seraphico

Viktorie II., byť je jasné, na co narážíš, tak o výjimečně teplý rok se nejednalo. Byl spíše lehce podprůměrný:

https://www.chmi­.cz/historicka-data/pocasi/uzemni-teploty

Viktorie II.

seraphico, možná že byl podprůměrný, nevím, já ještě nebyla na světě.

seraphico

To já také ne, já jen aby tě někdo nevzal za slovo a pak na potkání neříkal, jak byl „šedesátýosmý“ příjemný rok 😄