karbo

Obracení fáze

Zdravím,
potřeboval bych poradit jak zapojit třífáz.motor,u kte­rého potřebuji měnit fáze.Tzn.jednou se musí točit do leva,jednou do prava.Jedná se o ventilátor,který bude chladit a na druhou stranu vyhřívat.Musí to být automatické (elektronicky ovládané)
Doplňuji:
Ano.Jedná se o tepelné čerpadlo.Vrtuli je zapotřebí přefázovávat,aby jednou vyháněla chlad z výparníku-následně při zamrznutí se musí točit obráceně,aby vháněla teplo na rozmražení.

Nejlepší odpověď
anonym

ad led, v zásadě máš sice pravdu, ale tazatel chtěl zřejmě vyjádřit funkci např. ve vydýchaném lokále, buď odčerpává vyhřátý vzduch ven a při opačném chodu vhání naopak studený vzduch z ulice (či vnějšího prostředí).
Při klimatizaci se jedná o podobný proces a třeba v létě lze doplnit na fasádu chladicí jednotku, která v parných dnech zase ochlazuje vnitřní prostor.

Další odpovědi
tom004

Reverzace běhu motorů pomocí elektronických relé,zkus si vybrat.

http://www.go­ogle.cz/search?sou­rce=ig&hl=cs&rlz=1G1GGLQ­_CSCZ314&q=ele­kronick%C3%A1+re­verzace+b%C4%9Bhu­+motor%C5%AF&bt­nG=Hledat+Goo­glem&oq=elekro­nick%C3%A1+re­verzace+b%C4%9Bhu­+motor%C5%AF&aq­=f&aqi=&aql=&gs_sm=s&g­s_upl=2623l2350­2l0l26840l33l33l0l20l0l0­l361l2667l0.7­.5.1l13l0
Doplňuji:
Děda Louda má pravdu.Moc tomu taky nerozumím.Tepelná čerpadla,podle typu a konstrukce, mají potřebná teplotní čidla a elektroniku,která zajistí i reverzaci chodu motoru namontována výrobcem.

led

Možno nerozumiem podmienke.
Ventilátor nechladí, ani nezohrieva, len "posúva"vzduch, robí vietor. To znamená, na jednej strane vyháňa a na druhej vháňa vzduch. Na chladenie a zohrievanie je iný spôsob – chladiaca zmes a špirála. Ak chcete vháňať chladený/zohriatý vzduch používate zapojenie napr.(píšem len fázy) L1,L2,L3 a pri odoberaní chladného/zoh­riatého vzduchu napr. L2,L1,L3.
Na chladenie/kúrenie použijete ďalšie (vnútorné) zapojenie.
Prepáčte nekvalifikované vyjadrovanie, odborníci to napíšu presnejšie aj so zapojením.
Doplňuji:
V tom prípade stačí čidlo – senzor, ktorý prehodí tú jednu fázu pri zmene nastavenej teploty, napríklad pomocou stykača.

Děda Louda

Vrtule vyhání chlad z výparníku. Proto nezamrzne. Něco je tady špatně, ale není to ve vrtuli.