Dýché

Objevuje se Zlatovláska i v nějaké zahraniční pohádce?

Většina pohádek se objevuje v různých verzích ve všemožných zemích. Zajímalo by mě, jestli i Zlatvoláska má nějakou svou zahraniční verzi. U nás vím zatím tak o dvou variantách – ta s Jiříkem, zfilmovaná, podle Erbena – a ta do které jsou zapleteni liška, pták Ohnivák a kůň Zlatohřívák (jako by toho zlata nebylo dost). Ale určitě neexistují pouze tyto varianty. Předem díky za odpovědi, doufám, že by tu někdo mohl mít přehled i v tomhle. :D

Nejlepší odpověď
annas

Zlatovlásky v pohádkách
Karel Jaromír Erben
Josef Kainar – podle Erbena napsal text k loutkovému představení, později přebásnil
Božena Němcová – její slovenská pohádka je zapomenutá Bratři Grimmové zapsali pohádku Rapunzel
Saská lidová pohádka Zlatovláska a Zlatovlásek.

Britský spisovatel a básník Robert Southey – Zlatovláska a tři medvědi, později upravil Joseph Cundall.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Goldilocks_an­d_the_Three_Be­ars

Zlatovláska a medvěd
http://bajkion­line.com/cate­gory/zlotowlo­sa-i-mis

Další odpovědi
Lamalam

Zlatovláska a Zlatovlásek se objevují v německé lidové pohádce „Die beiden Goldkinder“. Knižně vydal Joseph Haltrich ve sbírce lidových pohádek „Sächsische Volksmärchen aus Siebenbürgen“.

Zdroj: http://gutenber­g.spiegel.de/buch/sac­hsische-volksmarchen-aus-siebenburgen-4054/1

led

Po roku 1993 aj slovenské verzie sa považujú za zahraničné.
Vták Ohnivák je pôvodom z ruských rozprávok.

isteron

Zlatovláska, Zlatá priadka. Dobšinského slov. ľudové rozprávky.

Lgee

Ano, viz. Odpovedi