Avatar uživatele
annas

Nevíte, v které zemi se jako první objevila městská hromadná doprava?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, panenka, anonym, vagra, rynek878, iceT před 4199 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Doprava v New Yorku, největším městě Spojených států, patří k nejvytíženějším na světě. Dopravní síť využívá kromě osobní dopravy mnoho prostředků veřejné přepravy (metro, autobusy, taxi, lanovka atd.) New York má také nejrozšířenější síť metra na světě (468 stanic a 26 linek.[1]); v tunelech se poprvé použilo mechanické větrání. Nicméně velké stáří prostředku, nebo vysoká frekventovanost, způsobují problémy, což se odráží na funkčnosti a spolehlivosti, přičemž na opravy chybí dostatek finančních prostředků.

Městský systém pozemních komunikací je rozsáhlý a složitý; v New Yorku se nachází mimo jiné i nejdelší visutý most ve Spojených státech, Verrazano-Narrows Bridge,[2] či první mechanicky větraný tunel na světě Holland Tunnel.[3][4] Newyorkské autobusové a železniční společnosti disponují největším vozovým parkem v Severní Americe.[5] Železniční síť, která spojuje, Connecticut a New Jersey s New Yorkem, má více než 250 stanic na 20 linkách. Silnice ve městě celkem měří asi 10 200 km, což je téměř tolik, jako součet délek všech železnic v České republice

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/D oprava_v_New_Yorku

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
vagra

Prvním skutečně hromadným dopravním prostředkem ve městech byl omnibus tažený koňmi. První se objevil v Paříži v roce 1819, pravidelně byly zavedeny v roce 1828. V Londýně byly zavedeny v roce 1829, v Hamburku 1839.
V Londýně v roce 1850 bylo v provozu 1300 čtyřicetisedadlových omnibusů. Byly však neúměrně široké, proto se začaly konstruovat jako dvoupatrové (koncepce zůstala dodnes). Zapřahali se 4 koně a dosahovaly průměrné rychlosti 10 km.h-1 při obsazení 28 osob.
Kolébkou použití parního stroje pro hromadnou dopravu je Velká Británie.
V roce 1830 byl použit prvý parní autobus. V 2. polovině 19. století nastává prudký nárůst městské dopravy.
Na evropském kontinentu byla první podzemní dráha dána do provozu v Budapešti v roce 1896.
V r. 1879 byla v Berlíně předvedena první elektrická tramvaj od Siemense. Do provozu byla dána v r. 1881.
V USA byla tramvaj dáno do provozu v r. 1883 v Brightonu.
První trolejbus byl uveden do provozu v r. 1882 firmou Siemens.
V New Yorku byla v r. 1875 uvedena visutá dráha. Její vzhled a obtěžováni okolí způsobilo, že tento systém se masivně nerozšiřoval.
Zásadním mezníkem pro rozvoj MHD je zavedení motorizace. V Londýně se první motorové omnibusy objevily v r. 1904.

Zdroj: http://homen.vsb.cz/~s1i95/mhd /HISTORIE.HTM

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost