Nevíte někdo,jak

a proč vzniklo barvité přirovnání:„Hrabeš se v tom,jak bába v koksu“?
Proč zrovna bába? To není obvyklá babí činnost.A proč v koksu? Ale přirovnání leckdy sedí.

Nejlepší odpověď
kropitko

Nic mě nenapadá,snad jen právě to,že báby se v koksu běžně nehrabou,tak jim to moc nejde!

Další odpovědi
annas

Bubco, Ty Vaše otázky! Díval jste se znova na slonovinovou věž?

Nikdy jsem toto přirovnání neslyšela. Z náznaků na internetu jsem došla k tomu, že souvisí se sklerotickou bábou, která neví, kam založila nějaký dokument či papír, proto musí prohledat haldu složek, než něco najde.
Jak se od papíru došlo ke koksu, to nevím. Zase se dá využít asociace – hromada koksu je nepřehledná, trvalo by dlouho, než by se v ní něco našlo.
Původ – prý slova vyřkl učitel studentovi, když prohrabával sešity, aktovku a nemohl najít domácí úkol.

ReHu

Já to tedy slyším, (čtu) poprvé. Asi jsem z jiného kraje 🙂.

anonym

Pro Annas-babka Koksovka- sedí.
Slon. věž také.
Díky za píli.
Ještě chybí kanár,pak budu blažený.(vtip)

annas

Bubco, já Vás zakousnu! Nešťastný kanár! Přemýšlím, koho se na něj zeptat. Vyzkouším ještě jednu možnost. Jinak děkuji za Vaše slova. Opravdu mě těší.

anonym

Pro Annas: Nechte to plavat.Třeba se to nějak „vyšutelí“,ne?