annas

Nevíte kdy a kdo stál u zrodu turecké republiky a které reformy uskutečnil pro její fungování?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
vagra

Byl to Mustafa Kemal Atatürk turecký vojevůdce a státník a po pádu Osmanské říše se jako generál stal prezidentem
Mustafa Kemal Atatürk,mezi jiným, vyhlásil také nový rodinný zákon, v němž prohlásil, že žena patří jen sama sobě a není majetkem svého muže, jak tomu až dosud bylo. Má stejná práva jako muž, včetně volebního práva.
Provedl velkou reformu turečtiny a zavedl povinnou školní docházku.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Mus­tafa_Kemal_Atat%C3%BCrk