Edison

Neporušují poslanci slib?

…tím, že při schvalování zákonů pracují podle svých programů, nikoli „v zájmu všeho lidu“?

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle mne není možné pracovat/hlasovat „v zájmu všeho lidu“.
Kdyby to bylo možné, nebyly by potřebné různé politické strany
s různými programy.

Mně víc vadí,
že poslanci nemohou hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,
ale že se musí držet stranických programů a klubů.

Další odpovědi
Dochy

On i ten program teoreticky může být v zájmu lidu. Alespoň spousta lidí si to nejspíš myslela, když stranu s daným programem volila. „v zájmu všeho lidu“ je řekl bych trochu nešťastná formulace… To by mohl vrah rozporovat, že poslanec měl schválit zákon který by jej osvobodil 😉 Takže radši budu předpokládat že v tomto případě jde zkrátka o většinovou populaci nebo obecně pro blaho naší kultury…

Ale víc mně štve porušování toho „dle svého nejlepšího vědomí a svědomí“ kde podle mně jsou v rozporu denně právě při různém kupčení s hlasy a politikaření.

Edison

Ivzez, v zásadě souhlasím. Jenže slib je slib… Ale v tomto případě spíše pouhá formalita, neb i já vím, že zavděčit se nelze všem. A samozřejmě platí i to druhé. Zde ale víme, že existují případy, že posranec hlasoval jinak, než strana, nebo klub. Nemluvě o tom, že máme posrance nezařazené a nestraníky. V zásadě ale moje otázka směřuje čistě k tomu slibu… když to vezmu do důsledku… jde o tu formálnost slibu… A nakonec.. jestli by neměl znít spíče obráceně, tedy že nebude jednat proti lidu. Ten rozdíl pro mnoho lidí neexistuje, ale já tam ten rozdíl vnímám…

ivzez

Obrácené znění slibu by i podle mne bylo vhodnější.
Ještě víc by se mi líbila formulace
„podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“.

Edison

To tam je: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“