kurec

Není trochu divné, že píšeme arabskými číslicemi, když Řím je k České republice blíž?

Proč nepíšeme římskými číslicemi, když Řím je k nám blíž jak Arábie? Z evolučního hlediska mi to nedává smysl.

Nejlepší odpověď
annas

Římané používali pro označení číslic prsty. Takže psaní vyšších čísel bylo složité.

Římané sice číslici nula znali. Pro nulu používali výraz nullae, což znamená
nic. Jenže symbol pro číslici 0 má v systému při zapisování čísel velký význam – používáme dodnes.

Právě absence tohoto symbolu vedla k postupné přeměně římského zápisu na
běžný systém, a proto byl během 11. století v praktickém životě nahrazen arabskými číslicem.

Do Evropy, kde se předtím používaly římské číslice, se dostaly arabské díky arabským matematikům, zejména j knize arabského matematika Al-Chorezmího.

Jak napíšete arabskými číslicemi? Římské docela nevymizely.

  1. CMXXXV, b) MCCXII, c) MCDXV, d) MCMXVII

Historie nuly
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-vznikla-cislice-0

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/uvazovali-jste-nekdy-nad-tim-proc-1-1-2-2-1-3-atd-cim-je-vyjimecna-v-tomto-smeru-nula

a další zdroje

Existovaly přece starší a vyspělé civilizace, které stály u zrodu nejen písma i čísliic, ale i literatury či kultury. Vzdálenost ani v minulosti nehrála roli.

Další odpovědi
Kepler

Má to smysl pouze a jen praktický. Arabskými číslicemi píše prakticky celý svět, včetně bývalého Říma. Se vzdáleností ani evolucí to nemá nic společného. Římské číslice jsou veskrze nepraktické, a tak se používají jen výjimečně. Arabové měli zkrátka dobrý nápad.

led

Znaky pre „Rímske číslice“ postrádajú jedno z najdôležitejších čísiel, známy arabský vynález – objav číslicu „0“ (nula)

Dodatok:
Kolega aliendrone, alias „mimozemšťan“ 🙂, má čiastočne pravdu.
Nula skutočne nie je vynález Arabov, ktorí ju, ale počas svojich výbojov v stredoveku (11.storočie) rozšírili aj do Europy.
„Po prvýkrát nájdeme nulu v zápisoch babylonských matematikov a astronómov zhruba 300 rokov pr. n. l. Neoznačovali ju znakom, aký poznáme dnes, ale dvoma šikmými znakmi klinového písma. Nebola v tom čase ani skutočným číslom, ale označovala prázdny priestor na mieste jednotiek, desiatok alebo stoviek… Nulu poznali aj Mayovia nezávisle na Babylončanoch, keď tamojší kňazi vytvorili číselný systém, začínajúci sa nulou. Označovali ju zjednodušenou podobou mušle, ulity alebo tváre. Aj u Mayov označovala prázdne miesto príslušnej sústavy.“
a teraz konečne prichádza India: „Prvýkrát sa objavila nula ako číslo, plnohodnotné s ostatnými, u Indov okolo roku 458. V prvom rukopise venovanom nule sa uvádzajú základné pravidlá jej používania, medzi nimi aj toto: "Ak nulu pripočítame alebo odpočítame, číslo sa nezmení, pri vynásobení nulou však všetko odrazu zmizne a dostaneme iba nulu“.

Citáty sú z: https://korzar­.sme.sk/c/448195­9/ako-vznikla-nula-a-kto-ju-poslal-do-sveta-vedy.html#ixzz57U­Ju6jfW

Čítajte viac: https://korzar­.sme.sk/c/448195­9/ako-vznikla-nula-a-kto-ju-poslal-do-sveta-vedy.html#ixzz57UJ9EJ­lZ

Čítajte viac: https://korzar­.sme.sk/c/448195­9/ako-vznikla-nula-a-kto-ju-poslal-do-sveta-vedy.html#ixzz57U­Izaezf

aliendrone

Protože je to praktičtější. No schválně zkus vypočítat:
CCMXXXXI : DCCCIXL = ?
V „arabských“ (správněji indoarabských) číslicích bys to dal OKAMŽITĚ!! ;) :D :D

A pochopitelně platí (a je to HODNĚ důležité!) i to, co psala led. (samozřejmě s opravou, NULA je čistě indický vynález Araby od nich pouze převzatý – jak je to u nich ostatně běžné s většinou civilizačních „vymožeností“) :D :D :D

Mc Merkurion

… omyl, píšeme římskými a to dost často (datumy, kapitoly v knihách atd), ale na počítání používáme arabské >>> je důležité, jak zní otázka >>> tato dle mne špatně >>> psát a počítat je velký rozdíl …

anonym

V tomto případě ani tak nezáleží na tom kdo je blíž jako spíš kdo vymyslel prakticky použitelnější formát zápisu, římskými číslicemi zapíšete rozumným způsobem ještě tak možná hodnotu 5 tisíc, ale určitě ne milion 🙂 … nijak neřeší exponencíální zápis, desetinný zápis, prostě je to prakticky tak špatný nápad, že bylo naprosto nutné ho nahradit něčím lepším.

led

aliendrone, Vaše zadanie hodôt v príklade CCMXXXXI : DCCCIXL je matematicky nesprávne!

I – bezprostredne za sebou môže nasledovať každá z číslic I,X,C a M maximálne 3-krát. Napr. 3=III, ale 4=IV
II – každá z číslic V,L,D sa v čísle môže vyskytnúť najviac raz. Napr 10=X a nie VV!
III – číslo CCMXXXXI … C=100 CM=900 XXX=30 XI=11 nesprávny zápis, pokiaľ chcete použiť 300 píšete CCC, ak 900=CM , 1100 MC, 400= CD, 600=DC, 800=DCCC
pokiaľ XXXXI má byť 41, potom 41=XLI
IV – číslo DCCCIXL by chcelo byť 841 potom správny zápis je DCCCXLI

ale možno na vašej planéte máte iný Rím a iné číslice.
Doporučuje vám preštudovať manuál rímskych číslic http://birdz.sk/pa­racelsus/blog/ma­nual-rimskych-cislic-alebo-ako-zapisovat-vyssie-rimske-cisla/131937-clanok.html

independent

@Ananas 935; 1212; 1415; 1917

led

to by nebola annas, keby sem nezamiešala aj učivo zo školy 🙂
a teraz, k čomu akej historickej udalosti sa viažu tieto roky?
nápoveda:
935 Boleslav I. zabil svoho brata Václava a uchopí sa vlády

annas

led
🙂

Děkuji za doplnění Vám i interpendentovi.

independent

1415 +Jan Hus, 1917 konec války. 1212 si z hlavy nevzpomenu

independent

Oprava VŘSR

led

1212 detská krížová výprava… skončila tragicky nedošli ani do Jeruzaléme, cestou boli rozpredané do otroctva