Avatar uživatele
Leirya

Kdy vznikla číslice 0?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3824 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpověď je možnéí nalézt v archivu. Hodně informací, různé zajímavosti. Můžete si porovnat.

1. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/uvazovali-jste-nekdy-nad-tim-proc-1-1-2-2-1-3-atd-cim-je-vyjimecna-v-tomto-smeru-nula

Odpověď mosoje
Nula byla v historických dobách odmítána. Na druhé straně je známo že Mayové s nulou počítali !!
Zde je jeden odkaz na historii používání nuly :
http://www.mat­h.muni.cz/~xsus­tkov/nula.pdf

2. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-a-kde-zavedl-symbol-pro-cislo-nula

3. První pokusy o zaznamenání nuly se objevují v matematických zápisech starých Babyloňanů. Fibonacci (vlastním jménem Leonardo z Pisy) byl jedním z nejvýznamnějších propagátorů arabského číselného systému.

http://hn.ihned­.cz/c1-39047570-prokleta-nula

4. Babylonská nula byl oouhý symbol, bez hodnoty, sama o sobě neoznačovla číslo. Vznikl nový znak – dva šikmé klíny.

Indie 5. st. p. n. l. – vliv učení egyptského, babylonského a řeckého
přechod na desítkový systém – znalost a uznání záponých čísle a nuly.

1275 – přijaty v Evropě arabské číslice.
atd.
více v odkazu na prezentaci
Historie nuly
www.math.muni­.cz/~xsustkov/His­torie_nuly.pps


5. Nejasný vznik indické nuly
Poziční desetinná soustava vznikala v Indii zřejmě z řady různých zdrojů. Prvním stupněm byl nejspíš zápis čísla pomocí znaků jednotek a řádů (to ovšem platí třeba i pro matematiku staroegyptskou). V další fázi se začaly znaky označující řády vynechávat. Takový systém ovšem pro svoji úplnost vyžaduje ještě znak pro nulu (který existoval například v babylonské matematice, ale nebyl užíván důsledně).
Zajímavou otázkou je pak vlastní původ nuly. Babyloňané používali buď vynechané místo (mezeru), nebo znak kroužku. Druhý způsob od nich převzali i helénističtí matematici.
Řekové však k poziční soustavě ve starověku nepřešli – Juškevič se domnívá, že jim v jejich „abecedním“ systému bránily hlavně speciální znaky pro čísla 20, 30 apod. (k přechodu na poziční soustavu jsou třeba pouze speciální znaky pro malá čísla až do základu soustavy – to samozřejmě tak úplně nefunguje ani v mluvené češtině, viz třeba speciální znaky pro čísla mezi 11 a 20).
Poziční systém o základu 10 existoval v Indii již v 6. století. V nápisech z let 683 a 686 z Kambodže a Indonésie se již používá nula jako ve formě tečky, tak i kroužku (označováno jako šunja = prázdnota, což byl rovněž dosti základní metafyzický pojem v některých místních nábožensko-filozofických směrech – Arabové každopádně toto slovo převzali v podobě as-sifr, z čehož pak pochází po značném posunutí významu naše „cifra“).
Fakt, že Indové označovali nulu podobně jako helénističtí Řekové (a Babyloňané), by mohl svědčit pro převzetí. Jisté to však není – v této době byl už řecký vliv v Indii dávno za zenitem, i když v minulosti nepochybně existoval (lze potvrdit i v etymologii některých matematických termínů). Doklady o používání nuly z Kambodži a Indonésie svědčí snad naopak o vlivu matematiky čínské (kde ovšem tato koncepce známá nebyla). Původ nuly není tedy v úplnosti jasný; indičtí matematici snad zkombinovali řadu vnějších vlivů a odstranili nedůslednosti dřívějších zápisů čísel. Takové tvrzení je ovšem nutně obecné a poněkud nic neříkající. Zbývá snad ještě dodat, že poziční systém nebyl v Indii jen konstrukcí profesionálních matematiků – už zhruba od 8. století se totiž podle všeho používal i v hovorové řeči

Zdroj: A. P. Juškevič: Dějiny matematiky ve středověku, Academia, Praha, 1977
http://www.zve­davec.org/nazo­ry-2929.htm

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
arygnoc

prvé dochované záznamy používania nuly vedú do roku 525 – použil ju Dionysus Exiguus.
paradoxom je, že vtedajšie rímske číslice nepoznali znak pre nulu, ale miesto toho sa používal popis nullae (=nič).

Koncept nuly, tak ako je to v súčasnosti, má pôvod v Indii a môžeme ho pozorovať u matematika Brahmaguptu v roku 628.

ale:

Číslica nula bola používaná v pozičných číselných systémoch už okolo roku 700 pred Kr. Babylončanmi, ale nikdy sa nepoužívala samostatne.

Civilizácie Olmekov a Mayov používali nulu ako samostatné číslo okolo prvého storočia pred Kr., ale tento zvyk sa nikdy nerozšíril za hranice Mezoameriky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Kdy vznikla těžko říct, ale někam do šestém století se datuje počátek jejího používání v matematice – reálná čísla totiž „nulu“ potřebují.
A třeba tady – http://www.mat­h.muni.cz/~xsus­tkov/nula.pdf – si můžeš něco zajímavého počíst.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dnb

Asi ve stejnou dobu jako písmeno O

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek