annas

Není-li zlato, co se třpytí, platí, že uši mají mnohem větší cenu než náušnice a že dané slovo platí víc než slonovina?

Přísloví jsou tajenky křížovek z časopisu Křížovky – 100 švédských křížovek, číslo 1/2018.

  1. Dané slovo platí víc než slonovina. – Africké přísloví
  2. Naušnice mají velkou cenu, uší větší – Perské přísloví

--
Myslíte, že tato přísloví stále mají přeneseně obecnou platnost?

  1. Lepší žít jeden den jako tygr než sto dnů jako ovce? – Nepálské přísloví
  2. Lenoch se potí při jídle a mrzne při práci? – Ukrajinské přísloví
  3. Pokud by pavouci spojili sítě, chytí lva? – Africké přísloví
  4. Zlo zraku skryté bývá nejnebezpečnější? – Holandské přísloví

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/02/02/15/53/je­wellery-1175526_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Drap

Nevím, zda stále ještě platí, že dané slovo má větší cenu než slonovina, Zdá se mi, že tato pravda se nějak z našeho života vytrácí. Pamatuji ještě doby, kdy to platilo beze zbytku. Záleží to však na lidech. Současná společnost staví zlato/ tedy i peníze/ na první místo oproti všem hodnotám. Je to škoda, ale každý z nás to může ovlivnit jen ve svém okolí.
Všechna ostatní uvedená přísloví jsou zcela pravdivá a ani nezáleží na tom, z které země pocházejí.