annas

Není čistota půl zdraví, ale špína celé? Hygienická teorie nás vrací do přirozeného světa, jehož součástí jsou bakterie.

Ve Víkendu, příloze MF Dnes z 26. 5. 2018, mě zaujal článek “Špína je zdravá” od Ivana Breziny.

Uvádí názory lékařů Joela Weinstocka, imunologa z bostonského Turf Medical Center a Davida Elliota, imunologa z americké University of Iowa.

Ti mezi jiným tvrdí, že přehnanou čistotou milardy bakterií zemřou, ale kvůli této přehnané čistotě zemřou i tisíce lidí. Jsme prý druhá generace, která je nadmíru posedlá čistotou, proto ji trápí snížená imunita

Berete některé rady imunologů pro zvýšení imunity?

  1. Špína funguje jako očkování.
  2. Pokud vám spadne na zem chleba, klidně ho snězte.
  3. Nepoužívejte v domácnosti desinfekční čističe WC a antibakteriál­ní mýdla.
  4. Nechte děti si hrát venku a nenuťte je mýt si ruce před jídlem.

atd.

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/super­market-police-produkty-%C5%A1ampon-1094812/

Nejlepší odpověď
ivzez

Kdepak. Čistota je třetina zdraví, špína druhá třetina
a poslední třetinou (možná tou nejdůležitější) je humor.

Jsou možné občasné výkyvy některým směrem,
ale pokud by dlouhodobě jedna z těchto ingrediencí
scházela, …

  1. Částečně ano.
  2. Klidně ho jím (sním) a nechávala jsem i děti

(pochopitelně doma, ven jsem jim jídlo nedávala).

  1. Antibakteriální mýdla nepoužívám,

ale desinfekční prostředky (např. ocet) ano.

  1. Někdy, podle toho, co dělaly před jídlem.

Další odpovědi
Drap

Plně souhlasím. Vidím to kolem sebe a na mladší generaci a jejich dětech. V době mého mládí, jsme neznali nikoho s alergií. Věčně jsme byli venku, snědli vše co jsme kde utrhli, vařili si na ohni, bez jakékoli hygieny, používali vodu z potoka a nebyl problém. Pokud jsme někde zaslechli, že někdo má na něco alergii, chtěli jsme ho vidět, byl v té době v podstatě považován za exota. Mám dvě neteře, které nechávali své děti vyrůstat téměř ve sterilním prostředí. Všechny mají dnes alergie a jsou věčně nemocní. Zná někdo někoho z našeho minoritního etnika, že by měl alergii? Nesetkal jsem se s tím. Vnuci když jsou u nás, mají sparťanskou výchovu za stejných podmínek jak jsme vyrůstali my. Zdá se, že jim to prospívá.
Ano běžná špína posiluje imunitu, vždy říkám, že špína z lesa je čistá špína, a umývat si od ní ruky před jídlem je rozmazlenost.
Pokud jim spadne cokoli k jídlu na zem, radím jim vždy ať si to olíznou, aby tam neměli špínu.
žena občas sice nějakou chemii občas použije, ale většinu věcí řešíme sodou a octem. Antibakteriální mýdlo jsem snad nikdy ještě ani neviděl.
Děti dostanou ven svačinu, právě třeba dnes a jestli mají ruce nebo špinavé neřeším.
Trochu jer s tímto problém v dnešních městech, tam je přece jenom rizioko žloutenky, ale u nás na venkově neni ani na takové blbosti čas.

Edison

Tak rozhodně bych chleba ze země na ulici asi nejedl… 😁 Ale jinak s tím lze souhlasit. Lidský organismus je celkem odolná soustava s normálně fungujícím imunitním systémem. Princip očkování je znám taky už nějakou dobu. A všichni asi víme, že v dnešní době se zvyšují výskyty alergií na kdejaký podnět. To, podle mě, vzniká přílišnou péčí a „ochranou“ dětí před „běžnou“ nečistotou. Já, když byl malej si běžně hrál na písku, hltnout si vody z louže mi nedělalo problém… a dnes cítím se vcelku zdráv…

Kepler

No, nejsem sice vyslovený špindíra, ale s uvedenými názory souhlasím a taky se jimi řídím prakticky celý život. Proto mám taky velmi dobrou imunitu a spousta nemocí se mi vyhýbá. S oblibou tvrdím, že jakmile bacil do mně vejde a rozkouká se, hned s hrůzou bere roha 🙂

da ny

Jsem tak trochu „obětí povolání“, dezinfekční mýdlo používám (doma ne).
Když vím, co vše m§že „sedět“ na madlech a tyčích v MHD, na nákupních koších, klikách dveří (zejména WC)… tak si ruce před jídlem myji :D (doma ne vždy, po WC vždycky :)).
Byla jsem „obětí“ své maminky (zdravotní sestry), skleníkové dítě.
U svých dětí jsem nebyla tak „důsledná“, jako jejich babička.
Dermatologové doporučují sprchu či koupel 1× týdně (bez parabenů, chemie), vždy, když se objeví ekzém/vyrážka. Denně se mají mýt jen místa vlhké zapářky 🙂.
V práci je to denně dezinfekce (neustále) a germicidní lampa.

S ohledem na epidemie žloutenky a nemocí, které se nám po jejich „vymýcení“ vracejí, se za ty myté ruce přimlouvám. V domácím prostředí možno povolit.

Není to jednoduché, když nám lékař klade na srdce, že ovoce a zelenina dovážené z In*ie mohou být nebezpečné (cholera)… Je to složitější. Zvláště v některých oborech ve zdravotnictví, chem.- potravinářství apod. jsme prostě „postižení čistotou“. ;-D

Imunologové i parazitologové mají jistě pracdu. Nic se nemá přehánět.