lena4422

Napíše-li mi doktor neschopenku od pondělí 19. 12. 2016, jak dále postupovat ohledně hmotné zodpovědnosti?

Dobrý den, mám smlouvu na dobu určitou do 31 .12. 2016. Jsem těhotná a musím jít na neschopenku. Ovšem mám ve smlouvě i hmotnou zodpovědnost. Když mi doktor napíše v pátek neschopenku začínající od pondělí 19. 12. 2016, jak dále postupovat ohledně hmotné zodpovědnosti? Chtěla bych samozřejmě provést inventuru ještě před nástupem na nemocenskou, ale co když ji zaměstnavatel za tak krátkou dobu neumožní? To pak zaplatím manko, byť už na prodejně nebudu? Jak tedy postupovat? Děkuji.

Nejlepší odpověď
ivzez

Máte-li se zaměstnavatelem uzavřenu dohodu o odpovědnosti (tzv. hmotnou
odpovědnost), odpovídáte zaměstnavateli za schodek (lidově manko) v plné
výši (v případě kolektivní dohody společně s dalšími zaměstnanci).

Až zaměstnavateli ponesete neschopenku, předejte mu zároveň písemnou
žádost o okamžité provedení předávací inventury, převzetí písemné žádosti
si nechte zaměstnavatelem potvrdit na kopii této žádosti.

Neprovede-li zaměstnavatel inventuru, nebude po Vás moci vymáhat schodek zjištěný pozdější inventurou.

Kdybyste o provedení inventury nepožádala, odpovídala byste za schodek
zjištěný nejbližší další inventurou → i po skončení zaměstnání (viz ZP, § 254).

Zákoník práce sice nevyžaduje písemnou formu této žádosti, ale já ji doporučuji.
Budete-li mít na kopii žádosti potvrzeno převzetí, bude pro Vás v případě potřeby
později snazší prokázat, že jste o provedení předávací inventury požádala.

Doporučení:
Odpovídáte-li za něco jenom Vy sama, nepředávejte nic bez potvrzení
převzetí žádosti o provedení inventury a bez předávacího protokolu!

Viz zákoník práce, §§ 252–254:
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p252

_____________

K zaměstnání, těhotenství a neschopnce:

Zaměstnání sjednané na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby
bez ohledu na těhotenství a neschopenku. Spolu se zaměstnáním skončí
i nemocenské pojištění.

Začne-li pracovní neschopnost 19. XII., budete mít nárok na náhradu mzdy
za nemoc od zaměstnavatele za pracovní směny naplánované do 31. XII.,
přičemž za první tři směny nebudete mít nárok na nic.

Od 15. dne nemoci (počítám-li sprívně, od 2. ledna 2017) budete mít nárok
na nemocenské, jež za kalendářní dny vyplácí OSSZ. Nárok na nemocenské
budete mít až do konce podpůrčí doby, nemoci nebo do přechodu na PPM
(bez dalších informací neodhadnu, jestli splníte podmínky pro přiznání PPM).

Zaměstnavatel Vás po skončení zaměstnání odhlásí u zdravotní pojišťovny, kam se musíte do 8 kalendářních dnů po skončení zaměstnání budete muset přihlásit jako osoba pobírající nemocenské (dohodnete se s pojišťovnou, jak pobírání nemocenského máte doložit). Zdravotní pojištění za Vás potom bude hradit stát.

_________

Poznámka:
Nejsem si jista, jestli Lovecrossed uvádí všechny tehdejší okolnosti.

Odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách se řídí zákoníkem
práce, podle něhož zaměstnanec odpovídá tak, jak jsem popsala výše
(viz odkaz na ZP).

_________

Doplňuji:

Požádáte-li o provedení předávací inventury hned, předáte-li
zaměstnavateli písemnou žádost a necháte-li si od něj převzetí
žádosti potvrdit ještě dnes, mohl by to do pátku stihnout.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p252

Další odpovědi
JájsemRaibek

Trvat na provedení inventury, nebo to řešit tak, že ostatní zaměstnanci souhlasí se stavem, jaký je v době tvého odchodu anežádají inventuru. Tím případný schodek přeberou na sebe.

Lovecrossed: o čem to píšeš? Co třeba prodavačka v obchodě. Jsou tam dvě, tři a tak mají hmotnou zodpovědnost za zboží, za pokladnu. Nebo třeba skladníci ve skladě, i ti mají hmotnou zodpovědnost za uskladněné zboží. Něco se ztratí, špatně vyskladní a jde jim to k tíži.
Pokladna se d udělat během pár minut, ale zboží je na dýl. Takže pokud jsou si všichni jisti, že manko nehrozí, popř. jen malé na něj se může vztahovat ztratné, dá se to řešit tak, že přistoupí na stav jaký je v tuto chvíli a tazatelka může klidně skončit.

Lovecrossed

Pokud vím, tak hmotná odpovědnost se vztahuje na případy, kdy něco v rámci pracovní doby/pracovní náplně pokazíš a podnik to stojí peníze, tak ti to může naúčtovat.

Pokud nastoupíš na řádnou nemocenskou, tak přidělené práce nejsou tvůj problém, ale problém zaměstnavatele= nemůže po tobě chtít prachy za to, že máš nemocenskou a práce stojí, protože na to nikoho jiného nemá…to je jeho problém. Takže pokud budeš mít nemocenskou od 19. 12., tak do 18. 12. dělej svou práci svědomitě a tak jak máš a od 19. 12. již práce není tvůj problém, poňevadž máš nemocenskou a zaměstnavatel po tobě práci nemůže požadovat a ni náhradu škody, která mu tím vznikne, že tam nejsi. Jo pokud bys nepřišla do práce a nemocenskou neměla, tak to je jiný případ :D

JájsemRaibek: Neumíš číst, že se ptáš co píšu? To co jsem psal platí i v tomto případě, pokud je prodavačka a má odpovědnost za zboží. Pokud nastoupí na nemocenskou, tak už to odpovědnost od toho dne nemá (logicky nemůže mít, když byla prohlášena jako práce neschopná). Pokud vznikne/příjde se na „manko“ během její nemocenské, tak to není její problém. Leda, že by zaměstnavatel dokázal, že se to ztratilo ještě v době, kdy byla v práci a byla to její chyba. ,

Samozřejmě, že se zaměstnavatele snaží hodit zrovna na takové osoby, ale člověk se nesmí dát, že?

Dělal jsem skladníka v obchodě, takže vím o čem mluvím, pač jsem byl v podobné situaci. Kdy mi chtěli naúčtovat kolem 5000 škody, že se ztratilo zboží zrovna v ten poslední můj odpracovaný den. Což si tento časový údaj samozřejmě vycucali z prstu, pač se přišlo na to, že to zboží chybí až při inventuře (týden potom co jsem nastoupil na nemocenskou). Bylo mi vyhrožováno, že mě vyhodí, když nepodepíšu, že je to má vina/zodpovědnost. Já se nedal, obrátil se na právníka a skončilo to omluvou a tím, že toho právníka zaplatili.

led

V takomto prípade, keď nejde o náhlu PN, požiadajte zamestnávateľa o odovzdávajúcu inventúru na hodnoty, za ktoré priamo, osobne zodpovedáte. Za hodnoty v spoločnej hmotnej zodpovednosti odo dňa nástupu na PN nezodpovedáte, pokiaľ sa nedokáže ich strata, poškodenie v termíne pred vašim nástupom na PN.

PS.
aj JájsemRaibek, aj Lovecrossed, majú svojim spôsobom v odpovediach prav­du

lena4422

Na prodejně jsem jediná prodavačka. S vedením komunikuji pouze přes telefon. Bojím se, že přes víkend nebudou chtít udělat inventuru, půjdou tam prodávat sami a až v lednu má být inventura. Těžko jim pak budu dokazovat, jestli jsem škodu zavinila já či až v době mé nepřítomnosti, když nebyla provedena inventura.

ivzez

Leno, nepředávejte nic bez písemného potvrzení od vedení. O provedení inventury požádejte písemně a nechte si převzetí žádosti potvrdit na kopii žádosti.

Trvejte na tom, aby zaměstnavatel inventuru provedl za Vaší přítomnosti! I kdybyste tomu sama nerozuměla, budete mít alespoň kontrolu, že při inventuře nikdo nepřehlédnul.

Trvejte i na předání kopie písemného soupisu zboží i hotovosti,
potom si můžete výsledek inventury nechat někým zkontrolovat.

Dále doporučím se v tomto ohledu seznámit se zákoníkem práce (vždycky měla podepisovat jenom to, čemu rozumíte a s čím souhlasíte).

led

virtuálny dublepalček

Mc Merkurion

Lovecrossed: … hmotná odpovědnost je úplně o něčem jiném, než píšeš … je to odpovědnost za majetek, sklad, peníze … něco jsem ti k tomu našel: http://www.pra­ce.cz/poradna/prav­ni-radce/detail/ar­ticle/za-co-rucite-kdyz-podepisete-dohodu-o-hmotne-odpovednosti-1/

Lovecrossed

Však tam jasně píšou: Povinnosti škodu nahradit se tedy zbavíte jen tehdy, pokud sami prokážete, že jste ji nezpůsobili: například označíte viníka nebo doložíte, že jste se svěřeným zbožím (penězi) nemohli nakládat.

Když jsem v práci nebyl, byl jsem na nemocenské, tak jsem logicky s majetkem, penězi, zbožím nakládat nemohl…

Lovecrossed

Jak jsem psal (odpovídal uživateli: JájsemRaibek) , podobný případ jsem řešil, dokonce někde k tomu mám ještě nějaké podklady. Už nevím jak to přesně právník formuloval (ale bylo to právě na způsob, že jsem to nemohl způsobit já tu škodu, když jsem byl na nemocenské+ zaměstnavatel nebyl schopný určit kdy se zboží ztratilo). Ale je fakt, že tenkrát si zaměstnavatel právníka nevzal, nebo byl z toho mého zalekl a hned to chtěl urovnat (nebo se mu nechtělo jít k soudu kvůli 5000 kč?). Nevím, já byl tenkrát rád, že to mám z krku…